RozliczamPIT

Sprawdzone i pewne sposoby rozliczenia PIT


Kategoria

Formularze PIT: PIT-37


Podstawowe różnice między PIT przez Internet a tradycyjnym (papierowym) rozliczeniem rocznym

Rozliczenia roczne PITy pozwalają polskim rezydentom podatkowym na wywiązanie się z obowiązku rozliczenia podatkowego z fiskusem, z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych, naliczanego od dochodów lub przychodów pozyskanych w poprzednim roku podatkowym. Rozliczenie PIT można złożyć na kilka różnych sposobów. Tradycyjne, papierowe formularze podatkowe składa się osobiście, we właściwym względem miejsca zamieszkania urzędzie skarbowym lub też listem poleconym Pocztą Polską za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Można także wygodnie, bez wychodzenia z domu złożyć zeznanie PIT przez Internet. Jakie występują różnice pomiędzy formularzem PIT papierowym, a elektronicznym?

Czytaj więcej


Najczęstsze pytania podatników dotyczące formularza PIT-37

Deklaracja PIT jest obowiązkowa dla wszystkich polskich rezydentów podatkowych, którzy w poprzednim roku podatkowym pozyskiwali dochody lub przychody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Muszą się z nich rozliczyć z fiskusem według odpowiedniej dla nich metody opodatkowania. Między innymi taką metodą jest skala podatkowa, dla której właściwe są dwa formularze PIT: PIT-37 oraz PIT-36. Przedstawiamy najczęściej spotykane pytania dotyczące druku PIT37.

Czytaj więcej


E-deklaracje PITy - PIT-37 i PIT-36

Dwie deklaracje podatkowe: PIT-37 i PIT-36 - najczęściej są wypełniane przez polskich podatników. Są one do siebie podobne, ponieważ obie odnoszą się do opodatkowania na zasadach ogólnych z zastosowaniem progresywnej skali podatkowej zawierającej dwie stawki: 18 i 32 procent podatku dochodowego. Można je składać jako e-deklaracje. Czy chcesz wiedzieć, dla kogo właściwie są one przeznaczone i jakie dokładnie różnice występują pomiędzy nimi? Zapoznaj się z naszym artykułem; zapraszamy!

Czytaj więcej


Rozliczenie PIT-37 podatnika, który składa zeznanie po raz pierwszy

Rozliczenie PIT-37 jest zdecydowanie najczęściej wybierane przez polskich podatników, ponieważ najwięcej z nich uzyskuje dochody za pośrednictwem płatnika, opodatkowane skalą podatkową. Właśnie do takiego rozliczenia jest przeznaczona deklaracja PIT-37. Oznacza to, że roczny PIT na takim druku składa podatnik, który uzyskiwał przychody opodatkowane skalą podatkową, ale sam nie był zobowiązany do obliczania i odprowadzania od nich zaliczek na podatek dochodowy od osób fizyczny. W jaki sposób takie rozliczenie powinien wypełnić podatnik, który składa zeznanie podatkowe po raz pierwszy w życiu?

Czytaj więcej


PIT-37 - jak wypełnić papierowy formularz?

Deklaracja podatkowa PIT-37 może być z powodzeniem wypełniana online, albo też podatnik może wybrać dla siebie formularz papierowy tego samego rodzaju. Oba są przez fiskusa traktowane na równi względem siebie. Jeśli jesteś zdecydowany na to, aby PIT-37 wypełnić na papierowym druku, przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się, jak tego dokonać zgodnie z przepisami aktualnej ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czytaj więcej


Przychody z tytułu umowy o dzieło a wybór druku podatkowego PIT

Umowa o dzieło może być podstawą uzyskiwania przychodów przez podatnika. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, to musisz wiedzieć, że twoje przychody obejmuje wówczas opodatkowanie podatkiem PIT. Kluczowe będzie dla ciebie to, jak wybrać druk podatkowy pozwalający na dokonanie poprawnego rozliczenia podatkowego z fiskusem.

Czytaj więcej


Czy asystentka zatrudniona w oparciu o umowę zlecenie rozlicza się na druku PIT-37?

Formularz PIT-37 służy do rozliczania przede wszystkim pracowników etatowych, z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Niemniej to samo rozliczenie roczne PIT może być właściwe również dla osób, dla których podstawą zatrudnienia jest umowa zlecenie. Czy taka forma zatrudnienia asystentki będzie powodować, że właściwym dla niej drukiem podatkowym stanie się PIT-37?

Czytaj więcej


Formularz PIT-37 - jak rozliczyć?

Wśród wielu różnych formularzy podatkowych PIT na szczególną uwagę zasługuje formularz PIT-37. Być może dlatego, że jest to jeden z najczęściej składanych w Urzędach Skarbowych w całym kraju druków podatkowych. Jak rozliczyć poprawnie pit 37 i na co zwrócić przy tym szczególną uwagę? Czy można z wykorzystaniem druku PIT-37 zastosować preferencje i ulgi podatkowe, o ile podatnik spełnia ustawowe warunki do ich wykorzystania w praktyce?...

Czytaj więcej


Wszystkie druki PIT - rozliczenie roczne w pytaniach i odpowiedziach na temat formularzy

Wybór odpowiedniego formularza podatkowego na potrzeby dokonania poprawnego rozliczenia z tytułu dochodów lub przychodów opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób fizycznych, może nastręczać wielu problemów podatnikom. Różne druki PIT są przeznaczone dla konkretnych grup obywateli opodatkowanych podatkiem dochodowym. Postaramy się odpowiedzieć na pytania na temat formularzy Pity, aby ułatwić podatnikom całą procedurę rozliczenia podatkowego z Urzędem Skarbowym.

Czytaj więcej


Mam kilka PIT-11 od różnych pracodawców - na którym druku PIT powinienem się rozliczyć?

Osoba fizyczna pracująca w różnych miejscach, np. na podstawie umowy zlecenie i umowy o pracę, a ponadto pobierająca rentę, może otrzymać w danym roku podatkowym kilka formularzy PIT-11. Przychody ze wspominanych źródeł podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, na zasadach ogólnych, według skali podatkowej. Wszystkie te dochody są uzyskiwane przez pracowników za pośrednictwem płatnika podatku dochodowego, co powoduje, że podatnik powinien wypełnić druk PIT z wykorzystaniem formularza PIT-37. Czy roczne PITy w takiej sytuacji zawsze są sporządzane z wykorzystaniem PIT-37?

Czytaj więcej