RozliczamPIT

Sprawdzone i pewne sposoby rozliczenia PIT


Kategoria

e-Deklaracje: e-Deklaracje po raz pierwszy


Czy deklaracje PITy przez Internet pozwalają na rozliczenie wszystkich dostępnych ulg podatkowych?

Dużym ułatwieniem dla wszystkich podatników w Polsce jest możliwość składania zdecydowanej większości rocznych formularzy podatkowych PIT online. Deklaracje PITy przez Internet są wypełniane na drukach elektronicznych, zawierających dokładne te same pola, co tradycyjne druki papierowe. Czy będzie możliwe rozliczenie ulg podatkowych w PIT składanym przez internet? Czy ulga podatkowa nierozerwalnie związana jest z papierowym zeznaniem podatkowym rocznym?

Czytaj więcej


Podpis elektroniczny na e-Deklaracji - konieczny czy nie?

Podpis własnoręczny na deklaracji podatkowej PIT wymagany jest zawsze wtedy, gdy jest ona składana w formie tradycyjnej, na druku papierowym - osobiście w urzędzie skarbowym lub za pośrednictwem Poczty Polskiej i listu poleconego. Natomiast jeśli składana jest e-Deklaracja podatkowa, czyli zeznanie podatkowe roczne przez internet, podpis własnoręczny nie może być na niej złożony. Czy musi go zatem zastąpić podpis elektroniczny?

Czytaj więcej


Dlaczego warto składać roczne PITy jako deklaracje przez Internet?

Większość podatników w Polsce ma możliwość złożenia PIT za pośrednictwem swojej poczty elektronicznej, z wykorzystaniem dostępnych w sieci programów. Deklaracje przez Internet wypełniana jest przy komputerze, a podatnik może korzystać z wszelkich podpowiedzi umieszczonych w kreatorze rozliczenia podatkowego. Wszystko to powoduje, że roczne PITy można dziś bez trudu wypełnić samodzielnie i wywiązać się w ten sposób z obowiązku podatkowego wobec fiskusa, z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Dlaczego warto skorzystać z takiego sposobu na rozliczenie roczne PIT? Jakie korzyści dla podatnika są z nim związane?

Czytaj więcej


Podstawowe różnice między PIT przez Internet a tradycyjnym (papierowym) rozliczeniem rocznym

Rozliczenia roczne PITy pozwalają polskim rezydentom podatkowym na wywiązanie się z obowiązku rozliczenia podatkowego z fiskusem, z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych, naliczanego od dochodów lub przychodów pozyskanych w poprzednim roku podatkowym. Rozliczenie PIT można złożyć na kilka różnych sposobów. Tradycyjne, papierowe formularze podatkowe składa się osobiście, we właściwym względem miejsca zamieszkania urzędzie skarbowym lub też listem poleconym Pocztą Polską za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Można także wygodnie, bez wychodzenia z domu złożyć zeznanie PIT przez Internet. Jakie występują różnice pomiędzy formularzem PIT papierowym, a elektronicznym?

Czytaj więcej


Podatek od nieruchomości w przypadku PIT przez Internet

Przy dokonywaniu odpłatnej sprzedaży nieruchomości poza prowadzoną działalnością gospodarczą, podatnik występujący w roli zbywcy musi liczyć się z koniecznością odprowadzenia na rzecz fiskusa naliczonego podatku. Podatek od nieruchomości opłacany jest według zryczałtowanej stawki 19 proc., ale podstawą opodatkowania jest dochód podatnika, czyli różnica pomiędzy przychodem a kosztem jego uzyskania. Istnieją sposoby na uniknięcie opłacania takiej daniny po sprzedaży nieruchomości. Niemniej jeśli podatek od nieruchomości będzie trzeba jednak zapłacić, to czy rozliczenie PIT przez internet pozwoli podatnikowi na wywiązanie się z tego obowiązku wobec fiskusa?

Czytaj więcej


Podpowiadamy, jak rozliczyć PITy jako eDeklaracje

Obowiązkiem każdego polskiego rezydenta podatkowego jest złożenie w polskim urzędzie skarbowym rocznej deklaracji podatkowej Pit. Wszystkie PITy podatników powinny trafić do właściwego urzędu w terminach wskazanych ustawą. Można je złożyć osobiście, posługując się tradycyjnym, papierowym drukiem PIT, wypełnionym ręcznie lub w komputerze, albo wysłać taki formularz podatkowy PIT listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Alternatywną możliwością, z której korzysta coraz więcej podatników, jest składanie rozliczenia PIT przez internet. Pod względem swojej konstrukcji eDeklaracja podatkowa niczym nie różni się od deklaracji tradycyjnej, w wersji papierowe. Jak wypełnia się edeklaracje pit i jak w praktyce podatnik może się nimi posłużyć?

Czytaj więcej


Rozliczenie PIT przez Internet - coraz więcej podatników tak się rozlicza!

Z roku na rok zdecydowanie przybywa podatników, którzy chętnie składają swoje rozliczenie PIT przez Internet. Nie wymaga ono od podatnika osobistej wizyty w urzędzie skarbowym, ani konieczności wysyłania formularzy PITy Pocztą Polską za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. To wszystko sprawia, że fiskus może szybciej i łatwiej sprawdzać poprawność złożonych deklaracji PIT, a podatnicy w krótszym czasie uzyskać ewentualny zwrot podatkowy. Poza tym rozliczenie przez internet jest prostsze nawet dla tych podatników, którzy nigdy wcześniej nie rozliczali się samodzielnie. Kreator rozliczenia online krok po kroku przeprowadzi ich przez kolejne pola w formularzu PIT i pomoże je wypełnić.

Czytaj więcej


Komunikaty przy wysyłce e-deklaracji podatkowej

Składanie e-deklaracji podatkowych jest bardzo proste, nawet dla tych podatników, którzy nigdy wcześniej nie rozliczali się samodzielnie z fiskusem z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. PIT przez internet można złożyć w dowolnym momencie, w okresie rozliczeń rocznych, niezależnie od pory dnia i nocy. Ułatwieniem dla podatnika jest to, że e-deklaracja podatkowa wypełniana jest w asyście kreatora rozliczenia, który krok po kroku pokazuje, jak wypełnić poszczególne pola deklaracji i jaki druk PIT online wybrać, aby dokonać prawidłowego rozliczenia z urzędem skarbowym. Podczas ostatecznej wysyłki PIT w systemie e-deklaracji podatkowych mogą pojawić się pewne komunikaty i statusy. Jak je interpretować?

Czytaj więcej


Jakie warunki trzeba spełnić, aby skutecznie złożyć e-deklarację?

Obowiązkiem polskiego rezydenta podatkowego jest złożenie do urzędu skarbowego rocznej deklaracji z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Można dopełnić tego obowiązku, wypełniając papierowy PIT i zanosząc go lub wysyłając pocztą listem poleconym albo też skorzystać z wygodnego systemu PIT przez internet. E-deklaracje podatkowe są traktowane na równi z rozliczeniem tradycyjnym, papierowym. Dlatego PIT online tak samo skutecznie pomoże wywiązać się podatnikowi z obowiązku wobec fiskusa. Sprawdźmy, jakie warunki należy spełnić, aby e-deklaracja została złożona w trybie online i została ona zaakceptowana przez organ skarbowy.

Czytaj więcej


Dla wszystkich osób składających e-Deklaracje PIT - miniporadnik

E-deklaracje PIT to wygodny i szybki sposób na rozliczenie się z fiskusem z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Jako że są one traktowane na równi względem papierowych rozliczeń, nie ma znaczenia dla skuteczności złożenia zeznania, na jakim druku się je wypełnia. Tak samo skutecznie PIT przez internet umożliwi rozliczenie na preferencyjnych zasadach i zastosowanie przysługujących podatnikowi ulg i odliczeń. Sprawdźmy, jak wypełnić i skutecznie złożyć e-deklarację PIT?

Czytaj więcej