RozliczamPIT

Sprawdzone i pewne sposoby rozliczenia PIT


Tematyka

PIT z programem bezpłatnym


Komunikaty przy wysyłce e-deklaracji podatkowej

Składanie e-deklaracji podatkowych jest bardzo proste, nawet dla tych podatników, którzy nigdy wcześniej nie rozliczali się samodzielnie z fiskusem z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. PIT przez internet można złożyć w dowolnym momencie, w okresie rozliczeń rocznych, niezależnie od pory dnia i nocy. Ułatwieniem dla podatnika jest to, że e-deklaracja podatkowa wypełniana jest w asyście kreatora rozliczenia, który krok po kroku pokazuje, jak wypełnić poszczególne pola deklaracji i jaki druk PIT online wybrać, aby dokonać prawidłowego rozliczenia z urzędem skarbowym. Podczas ostatecznej wysyłki PIT w systemie e-deklaracji podatkowych mogą pojawić się pewne komunikaty i statusy. Jak je interpretować?

Czytaj więcej


Dla wszystkich osób składających e-Deklaracje PIT - miniporadnik

E-deklaracje PIT to wygodny i szybki sposób na rozliczenie się z fiskusem z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Jako że są one traktowane na równi względem papierowych rozliczeń, nie ma znaczenia dla skuteczności złożenia zeznania, na jakim druku się je wypełnia. Tak samo skutecznie PIT przez internet umożliwi rozliczenie na preferencyjnych zasadach i zastosowanie przysługujących podatnikowi ulg i odliczeń. Sprawdźmy, jak wypełnić i skutecznie złożyć e-deklarację PIT?

Czytaj więcej


Podręczne informacje dla polskich podatników nt. e-deklaracji PIT

Podatnik będący polskim rezydentem podatkowym musi rozliczyć się z urzędem skarbowym w RP z całości swoich przychodów/dochodów, niezależnie od tego, na terenie jakiego kraju były one uzyskiwane. Może posłużyć się przy tym e-deklaracją podatkową PIT, czyli formularzem elektronicznym, wysyłanym do urzędu za pomocą poczty mailowej. E-deklaracja podatkowa może stwarzać wiele problemów dla podatników, którzy nigdy wcześniej samodzielnie nie rozliczali się z fiskusem, ani nie posługiwali się przy tym e-deklaracją. Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące takich elektronicznych zeznań rocznych.

Czytaj więcej


Jak rozliczyć online PIT-28?

PIT-28 jest deklaracją podatkową, którą składają podatnicy - ryczałtowcy. Ryczałt jest formą opodatkowania przychodów pozyskiwanych z różnych źródeł, podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Opodatkowanie ryczałtem umożliwia rozliczenie PIT online. Sprawdźmy, jak powinna wyglądać taka e-deklaracja i kiedy powinien ryczałtowiec wysyłać swój PIT przez internet do urzędu skarbowego.

Czytaj więcej


Czy pracując na umowę zlecenia rozliczam się na PIT-37?

Umowa zlecenia jest umową cywilnoprawną, która może zostać zawarta pomiędzy zleceniobiorcą (pracownikiem) a zleceniodawcą (pracodawcą) w ściśle określonych w Kodeksie cywilnym przypadkach. Pozyskiwane z tytułu takiej  umowy dochody podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, dlatego zleceniobiorcy muszą składać swoje rozliczenia PIT. Zestawienie podatkowe roczne osoby, która pozyskiwała dochody z umowy zlecenie, musi zostać złożone w tym samym terminie, co i inne rozliczenia, np. pracowników. Czy w przypadku zleceniobiorców właściwym wyborem w zakresie druków PIT będzie PIT-37?

Czytaj więcej


System e-Deklaracji podatkowych

Możliwość składania rocznych rozliczeń podatkowych PIT online, przez internet, z zastosowaniem poczty elektronicznej i programu do wypełniania e-PIT-ów, spowodował duże uproszczenie w zakresie rozliczeń z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych z fiskusem. Każda e-deklaracja jest traktowana na równi z deklaracją papierową przez fiskusa, a nawet urzędnicy namawiają podatników do tego, aby skorzystali z systemu e-PIT-ów. Dzięki temu mogą usprawnić swoją pracę, nie muszą wprowadzać ręcznie danych do systemu elektronicznego urzędu skarbowego ani ręcznie sprawdzać wszystkich deklaracji. System e-deklaracji podatkowych można powiedzieć, że stał się prawdziwą rewolucją w zakresie rozliczania obowiązkowego z fiskusem. Jakie były jego początki i jak funkcjonuje obecnie?

Czytaj więcej


Opcja e-Deklaracji, czyli wygodny PIT roczny

Od momentu, kiedy fiskus zrezygnował z obowiązkowego umieszczania na deklaracjach PIT przez internet podpisu elektronicznego z ważnym certyfikatem kwalifikowanym, stopniowo wzrasta zainteresowanie podatników rozliczeniem elektronicznym. Opcja e-deklaracji podatkowej z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych pozwala na szybkie, proste i w wielu przypadkach bezbłędne rozliczenie podatkowe, bez konieczności wychodzenia z domu.

Czytaj więcej


Opcja e-deklaracji PIT w programie online

E-deklaracje podatkowe PIT cieszą się w Polsce z roku na rok rosnącą popularnością. W 2016 roku, przy rozliczaniu się z fiskusem z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych, ponad 9,6 mln deklaracji podatkowych złożono za pośrednictwem poczty elektronicznej. Jest to szybki i łatwy sposób, abyś i ty dopełnił swojej powinności wobec urzędu skarbowego i złożył PIT. Między innymi możesz to zrobić z wykorzystaniem programów dostępnych w trybie online, bez konieczności instalowania ich na dysku swojego komputera. Jakie zalety ma program online do wypełniania zeznań podatkowych z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych i czym właściwie różnią się one od tradycyjnych programów przeznaczonych do instalacji na dysku naszych komputerów?

Czytaj więcej


Czym jest UPO i kiedy się go dostaje?

Dzięki temu, że polskie Ministerstwo Finansów idzie z duchem czasu, dziś większość z nas ma możliwość składania swoich zeznań podatkowych przez internet. Zeznania e-PIT są wysyłane bezpośrednio z poziomu programu komputerowego, po wypełnieniu rozliczenia i zweryfikowaniu tożsamości podatnika. E-Deklaracja PIT, jeśli zostanie złożona poprawnie, wygeneruje dla nas UPO. To urzędowe potwierdzenie odbioru, które jest podstawą udowodnienia przez podatnika, że rozliczył się za dany rok z fiskusem, składając rozliczenie PIT przez internet. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat UPO oraz rozliczeń składanych online.

Czytaj więcej


E-deklaracje PIT dla podatników nowicjuszy - rady

Zawsze prędzej czy później przychodzi taki czas, że się usamodzielniasz i zaczynasz zarabiać. U niektórych już nawet w dzieciństwie lub w okresie nastoletnim zdarza się pozyskiwać pewne dochody. Wszystkie przychody lub dochody, które uzyskujesz jako polski podatnik, musisz rozliczyć w polskim urzędzie skarbowym. Innymi słowy, rozliczenie PIT cię nie ominie. Podatnicy mają możliwość składania rocznych zeznań podatkowych jako e-deklaracje, czyli przez internet, a także w wersji tradycyjnej, papierowej. Można je zanieść osobiście do urzędu skarbowego lub wysłać pocztą - najlepiej w takim przypadku zapłacić więcej za usługę listu poleconego i zwrotne potwierdzenie odbioru, aby mieć pewność , że nasz list rzeczywiście dotarł do adresata. Natomiast nie wychodząc z domu, możemy rozliczyć się dzięki systemowi e-deklaracje. Jak tego dokonać? Przedstawiamy praktyczny poradnik.

Czytaj więcej