RozliczamPIT

Sprawdzone i pewne sposoby rozliczenia PIT


Tematyka

edeklaracja Pit


Roczne PITy z ulgą na dzieci a rozliczenie PIT drogą elektroniczną

Roczne PITy podatników mogą trafić do urzędu skarbowego właściwego względem miejsca zamieszkania na trzy sposoby: przy osobistej wizycie podatnika w urzędzie, pocztą za pośrednictwem listu poleconego ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru albo przez internet. Jeśli podatnik decyduje się na rozliczenie PIT drogą elektroniczną, nie rezygnuje tym samym z możliwości zastosowania w nim ulg i preferencji podatkowych. Może on zastosować w e-deklaracji rocznej ulgę rodzinną. Jak powinna być rozliczona prawidłowo ulga na dzieci w PIT składanym online?

Czytaj więcej


Podpis elektroniczny na e-Deklaracji - konieczny czy nie?

Podpis własnoręczny na deklaracji podatkowej PIT wymagany jest zawsze wtedy, gdy jest ona składana w formie tradycyjnej, na druku papierowym - osobiście w urzędzie skarbowym lub za pośrednictwem Poczty Polskiej i listu poleconego. Natomiast jeśli składana jest e-Deklaracja podatkowa, czyli zeznanie podatkowe roczne przez internet, podpis własnoręczny nie może być na niej złożony. Czy musi go zatem zastąpić podpis elektroniczny?

Czytaj więcej


Dlaczego warto składać roczne PITy jako deklaracje przez Internet?

Większość podatników w Polsce ma możliwość złożenia PIT za pośrednictwem swojej poczty elektronicznej, z wykorzystaniem dostępnych w sieci programów. Deklaracje przez Internet wypełniana jest przy komputerze, a podatnik może korzystać z wszelkich podpowiedzi umieszczonych w kreatorze rozliczenia podatkowego. Wszystko to powoduje, że roczne PITy można dziś bez trudu wypełnić samodzielnie i wywiązać się w ten sposób z obowiązku podatkowego wobec fiskusa, z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Dlaczego warto skorzystać z takiego sposobu na rozliczenie roczne PIT? Jakie korzyści dla podatnika są z nim związane?

Czytaj więcej


Podstawowe różnice między PIT przez Internet a tradycyjnym (papierowym) rozliczeniem rocznym

Rozliczenia roczne PITy pozwalają polskim rezydentom podatkowym na wywiązanie się z obowiązku rozliczenia podatkowego z fiskusem, z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych, naliczanego od dochodów lub przychodów pozyskanych w poprzednim roku podatkowym. Rozliczenie PIT można złożyć na kilka różnych sposobów. Tradycyjne, papierowe formularze podatkowe składa się osobiście, we właściwym względem miejsca zamieszkania urzędzie skarbowym lub też listem poleconym Pocztą Polską za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Można także wygodnie, bez wychodzenia z domu złożyć zeznanie PIT przez Internet. Jakie występują różnice pomiędzy formularzem PIT papierowym, a elektronicznym?

Czytaj więcej


Podpowiadamy, jak rozliczyć PITy jako eDeklaracje

Obowiązkiem każdego polskiego rezydenta podatkowego jest złożenie w polskim urzędzie skarbowym rocznej deklaracji podatkowej Pit. Wszystkie PITy podatników powinny trafić do właściwego urzędu w terminach wskazanych ustawą. Można je złożyć osobiście, posługując się tradycyjnym, papierowym drukiem PIT, wypełnionym ręcznie lub w komputerze, albo wysłać taki formularz podatkowy PIT listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Alternatywną możliwością, z której korzysta coraz więcej podatników, jest składanie rozliczenia PIT przez internet. Pod względem swojej konstrukcji eDeklaracja podatkowa niczym nie różni się od deklaracji tradycyjnej, w wersji papierowe. Jak wypełnia się edeklaracje pit i jak w praktyce podatnik może się nimi posłużyć?

Czytaj więcej


Rozliczenie PIT przez Internet - coraz więcej podatników tak się rozlicza!

Z roku na rok zdecydowanie przybywa podatników, którzy chętnie składają swoje rozliczenie PIT przez Internet. Nie wymaga ono od podatnika osobistej wizyty w urzędzie skarbowym, ani konieczności wysyłania formularzy PITy Pocztą Polską za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. To wszystko sprawia, że fiskus może szybciej i łatwiej sprawdzać poprawność złożonych deklaracji PIT, a podatnicy w krótszym czasie uzyskać ewentualny zwrot podatkowy. Poza tym rozliczenie przez internet jest prostsze nawet dla tych podatników, którzy nigdy wcześniej nie rozliczali się samodzielnie. Kreator rozliczenia online krok po kroku przeprowadzi ich przez kolejne pola w formularzu PIT i pomoże je wypełnić.

Czytaj więcej


Jakie warunki trzeba spełnić, aby skutecznie złożyć e-deklarację?

Obowiązkiem polskiego rezydenta podatkowego jest złożenie do urzędu skarbowego rocznej deklaracji z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Można dopełnić tego obowiązku, wypełniając papierowy PIT i zanosząc go lub wysyłając pocztą listem poleconym albo też skorzystać z wygodnego systemu PIT przez internet. E-deklaracje podatkowe są traktowane na równi z rozliczeniem tradycyjnym, papierowym. Dlatego PIT online tak samo skutecznie pomoże wywiązać się podatnikowi z obowiązku wobec fiskusa. Sprawdźmy, jakie warunki należy spełnić, aby e-deklaracja została złożona w trybie online i została ona zaakceptowana przez organ skarbowy.

Czytaj więcej


Dla wszystkich osób składających e-Deklaracje PIT - miniporadnik

E-deklaracje PIT to wygodny i szybki sposób na rozliczenie się z fiskusem z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Jako że są one traktowane na równi względem papierowych rozliczeń, nie ma znaczenia dla skuteczności złożenia zeznania, na jakim druku się je wypełnia. Tak samo skutecznie PIT przez internet umożliwi rozliczenie na preferencyjnych zasadach i zastosowanie przysługujących podatnikowi ulg i odliczeń. Sprawdźmy, jak wypełnić i skutecznie złożyć e-deklarację PIT?

Czytaj więcej


Formularze PIT - jak wypełniamy drogą internetową?

Wypełnianie deklaracji PIT sprawia wiele problemów podatnikom, którzy nigdy wcześniej samodzielnie nie rozliczali się z fiskusem. Nie muszą jednak zawsze prosić o pomoc innych osób albo korzystać z oferty księgowych, żeby skutecznie rozliczyć się z fiskusem z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Mogą to spokojnie zrobić, wypełniając formularz PIT drogą internetową. Jak tego dokonać - sprawdź w naszym artykule.

Czytaj więcej


Korekta e-Deklaracji PIT - jak to się robi?

Błąd w deklaracji podatkowej może spowodować, że podatnik zostanie wezwany przez fikusa do dokonania korekty. Jeśli będzie to miało miejsce po zakończeniu okresu składania zeznań rocznych, może się okazać, że podatnik musi nie tylko skorygować zeznanie, ale jeszcze dopłacić do podatku należnego fiskusowi i uiścić naliczone ustawowe odsetki za zwłokę. W przypadku, gdy podatnik sam zauważy, że popełnił w swojej deklaracji podatkowej błąd, może go poprawić. Wystarczy korekta PIT, którą składa się w analogiczny sposób jak deklarację podstawową, główną. E-deklaracja PIT również może być skorygowana i to także przez internet, z wykorzystaniem odpowiedniego formularza podatkowego PIT. Sprawdźmy, jak to zrobić.

Czytaj więcej