RozliczamPIT

Sprawdzone i pewne sposoby rozliczenia PIT


Tematyka

pit online


Roczne PITy z ulgą na dzieci a rozliczenie PIT drogą elektroniczną

Roczne PITy podatników mogą trafić do urzędu skarbowego właściwego względem miejsca zamieszkania na trzy sposoby: przy osobistej wizycie podatnika w urzędzie, pocztą za pośrednictwem listu poleconego ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru albo przez internet. Jeśli podatnik decyduje się na rozliczenie PIT drogą elektroniczną, nie rezygnuje tym samym z możliwości zastosowania w nim ulg i preferencji podatkowych. Może on zastosować w e-deklaracji rocznej ulgę rodzinną. Jak powinna być rozliczona prawidłowo ulga na dzieci w PIT składanym online?

Czytaj więcej


Podpis elektroniczny na e-Deklaracji - konieczny czy nie?

Podpis własnoręczny na deklaracji podatkowej PIT wymagany jest zawsze wtedy, gdy jest ona składana w formie tradycyjnej, na druku papierowym - osobiście w urzędzie skarbowym lub za pośrednictwem Poczty Polskiej i listu poleconego. Natomiast jeśli składana jest e-Deklaracja podatkowa, czyli zeznanie podatkowe roczne przez internet, podpis własnoręczny nie może być na niej złożony. Czy musi go zatem zastąpić podpis elektroniczny?

Czytaj więcej


Dlaczego warto składać roczne PITy jako deklaracje przez Internet?

Większość podatników w Polsce ma możliwość złożenia PIT za pośrednictwem swojej poczty elektronicznej, z wykorzystaniem dostępnych w sieci programów. Deklaracje przez Internet wypełniana jest przy komputerze, a podatnik może korzystać z wszelkich podpowiedzi umieszczonych w kreatorze rozliczenia podatkowego. Wszystko to powoduje, że roczne PITy można dziś bez trudu wypełnić samodzielnie i wywiązać się w ten sposób z obowiązku podatkowego wobec fiskusa, z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Dlaczego warto skorzystać z takiego sposobu na rozliczenie roczne PIT? Jakie korzyści dla podatnika są z nim związane?

Czytaj więcej


Podstawowe różnice między PIT przez Internet a tradycyjnym (papierowym) rozliczeniem rocznym

Rozliczenia roczne PITy pozwalają polskim rezydentom podatkowym na wywiązanie się z obowiązku rozliczenia podatkowego z fiskusem, z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych, naliczanego od dochodów lub przychodów pozyskanych w poprzednim roku podatkowym. Rozliczenie PIT można złożyć na kilka różnych sposobów. Tradycyjne, papierowe formularze podatkowe składa się osobiście, we właściwym względem miejsca zamieszkania urzędzie skarbowym lub też listem poleconym Pocztą Polską za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Można także wygodnie, bez wychodzenia z domu złożyć zeznanie PIT przez Internet. Jakie występują różnice pomiędzy formularzem PIT papierowym, a elektronicznym?

Czytaj więcej


Podatek od nieruchomości w przypadku PIT przez Internet

Przy dokonywaniu odpłatnej sprzedaży nieruchomości poza prowadzoną działalnością gospodarczą, podatnik występujący w roli zbywcy musi liczyć się z koniecznością odprowadzenia na rzecz fiskusa naliczonego podatku. Podatek od nieruchomości opłacany jest według zryczałtowanej stawki 19 proc., ale podstawą opodatkowania jest dochód podatnika, czyli różnica pomiędzy przychodem a kosztem jego uzyskania. Istnieją sposoby na uniknięcie opłacania takiej daniny po sprzedaży nieruchomości. Niemniej jeśli podatek od nieruchomości będzie trzeba jednak zapłacić, to czy rozliczenie PIT przez internet pozwoli podatnikowi na wywiązanie się z tego obowiązku wobec fiskusa?

Czytaj więcej


E-Deklaracja PIT z ulgą na jedno dziecko

Jedną z najbardziej popularnych ulg podatkowych w rozliczeniach PITy Polaków jest ulga rodzinna. Jest to ulga przyznawana tym podatnikom, którzy wychowywali i sprawowali opiekę nad dzieckiem w poprzednim roku podatkowym. Można ująć ją zarówno wówczas, gdy podatnik posługuje się papierowym rozliczeniem PIT, jak i składa deklarację przez internet. E-Deklaracja z ulgą jest sporządzana dokładnie na tych samych zasadach, co rozliczenie papierowe. Należy pamiętać, że od niedawna podatnicy rozliczający się z fiskusem z zastosowaniem ulgi na jedno dziecko muszą spełniać kryterium dochodowe, aby legalnie mogła ona zostać odliczona. Kiedy zatem będzie przysługiwała ulga na jedno dziecko?

Czytaj więcej


Komunikaty przy wysyłce e-deklaracji podatkowej

Składanie e-deklaracji podatkowych jest bardzo proste, nawet dla tych podatników, którzy nigdy wcześniej nie rozliczali się samodzielnie z fiskusem z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. PIT przez internet można złożyć w dowolnym momencie, w okresie rozliczeń rocznych, niezależnie od pory dnia i nocy. Ułatwieniem dla podatnika jest to, że e-deklaracja podatkowa wypełniana jest w asyście kreatora rozliczenia, który krok po kroku pokazuje, jak wypełnić poszczególne pola deklaracji i jaki druk PIT online wybrać, aby dokonać prawidłowego rozliczenia z urzędem skarbowym. Podczas ostatecznej wysyłki PIT w systemie e-deklaracji podatkowych mogą pojawić się pewne komunikaty i statusy. Jak je interpretować?

Czytaj więcej


Jakie warunki trzeba spełnić, aby skutecznie złożyć e-deklarację?

Obowiązkiem polskiego rezydenta podatkowego jest złożenie do urzędu skarbowego rocznej deklaracji z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Można dopełnić tego obowiązku, wypełniając papierowy PIT i zanosząc go lub wysyłając pocztą listem poleconym albo też skorzystać z wygodnego systemu PIT przez internet. E-deklaracje podatkowe są traktowane na równi z rozliczeniem tradycyjnym, papierowym. Dlatego PIT online tak samo skutecznie pomoże wywiązać się podatnikowi z obowiązku wobec fiskusa. Sprawdźmy, jakie warunki należy spełnić, aby e-deklaracja została złożona w trybie online i została ona zaakceptowana przez organ skarbowy.

Czytaj więcej


Dla wszystkich osób składających e-Deklaracje PIT - miniporadnik

E-deklaracje PIT to wygodny i szybki sposób na rozliczenie się z fiskusem z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Jako że są one traktowane na równi względem papierowych rozliczeń, nie ma znaczenia dla skuteczności złożenia zeznania, na jakim druku się je wypełnia. Tak samo skutecznie PIT przez internet umożliwi rozliczenie na preferencyjnych zasadach i zastosowanie przysługujących podatnikowi ulg i odliczeń. Sprawdźmy, jak wypełnić i skutecznie złożyć e-deklarację PIT?

Czytaj więcej


O co chodzi w e-Deklaracjach PIT? Przeczytaj nasz artykuł!

E-deklaracja podatkowa PIT to nic innego, jak elektroniczna forma deklaracji rocznej, która odpowiada papierowemu formularzowi zeznania z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Fiskus na równi traktuje obie formy rozliczenia, dlatego pod względem formalnym nie ma żadnego znaczenia, czy przy okazji rocznego rozliczenia PIT posłużysz się deklaracją elektroniczną czy papierową. Chcesz wiedzieć, o co tak właściwie chodzi w e-deklaracjach? Przeczytaj nasz tekst, a staną się one dla Ciebie bardziej przystępne.

Czytaj więcej