RozliczamPIT

Sprawdzone i pewne sposoby rozliczenia PIT


Tematyka

podatki polska


Rozliczenie roczne dla ryczałtu ewidencjonowanego: PIT-28

Ryczałt ewidencjonowany jest prostą formą rozliczania się podatnika z przychodów pozyskiwanych z określonych źródeł. Ryczałtowiec jako podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych bierze swój przychód, bez pomniejszania go o koszty uzyskania. Dlatego nie musi prowadzić pełnej ewidencji przychodów i kosztów, w formie podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów lub ksiąg rachunkowych, a jedynie ewidencję przychodów. Rozliczenie roczne ryczałtowców składane jest na druku PIT-28. Kto w ten sposób może rozliczać się z fiskusem i jak poprawnie wypełnić właściwy dla ryczałtowców formularz podatkowy?

Czytaj więcej


Dlaczego warto składać roczne PITy jako deklaracje przez Internet?

Większość podatników w Polsce ma możliwość złożenia PIT za pośrednictwem swojej poczty elektronicznej, z wykorzystaniem dostępnych w sieci programów. Deklaracje przez Internet wypełniana jest przy komputerze, a podatnik może korzystać z wszelkich podpowiedzi umieszczonych w kreatorze rozliczenia podatkowego. Wszystko to powoduje, że roczne PITy można dziś bez trudu wypełnić samodzielnie i wywiązać się w ten sposób z obowiązku podatkowego wobec fiskusa, z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Dlaczego warto skorzystać z takiego sposobu na rozliczenie roczne PIT? Jakie korzyści dla podatnika są z nim związane?

Czytaj więcej


Czy uzyskane odszkodowanie może być przychodem podlegającym pod opodatkowanie?

Przychód to nie tylko wynagrodzenie pracownika czy suma osiągnięta z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, czy z wynajmu prywatnego mieszkania. Mogą to być i inne składniki podlegające, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, pod opodatkowanie PIT. Czy do grupy przychodów będzie wliczało się odszkodowanie? Czy rozliczenie roczne podatnika będącego osobą poszkodowaną, której wypłacono świadczenie odszkodowawcze, będzie musiało uwzględniać jego sumę w grupie przychodów? Jak wyglądają Pity osób uzyskujących w danym roku podatkowym odszkodowanie?

Czytaj więcej


Wybór formy opodatkowania dla najmu prywatnego

Rozliczenie najmu prywatnego jest obowiązkiem wynajmującego mieszkanie czy dom w trybie prywatnym, czyli poza prowadzeniem pozarolniczej działalności gospodarczej. Podatnik trudniący się najmem prywatnym może wybrać, jaka forma opodatkowania najmu będzie odpowiednia dla niego. Najem prywatny może być opodatkowany w dwójnasób - skalą podatkową lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Należy powiedzieć, że każdy podatnik sam powinien przeanalizować, która forma opodatkowania najmu prywatnego będzie w jego przypadku korzystniejsza. Z reguły u podatników, którzy mają szansę na skorzystanie z licznych ulg i preferencji podatkowej oraz ponoszących wysokie koszty wynajmu mieszkania, bardziej korzystna będzie skala podatkowa. U pozostałych podatników prowadzących najem prywatny, lepsze pod względem ekonomicznym będzie opodatkowanie najmu prywatnego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Czytaj więcej


Powiadomienie o wszczęciu postępowania kontrolnego a prawo do korekty - PITy firm

Dzięki opcji korekty rocznego rozliczenia podatkowego podatnik ma możliwość naprawienia błędów, jakie popełnił w deklaracji złożonej w Urzędzie Skarbowym. Prawo do korekty PIT obowiązuje dla każdego podatnika, bez względu na wybraną metodę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przez 5 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło złożenie PIT na ręce fiskusa. Czy kontrola skarbowa firmy i zawiadomienie o tym, że będzie prowadzone postępowanie kontrolne deklaracji rocznych powodują, że podatnik traci na pewien czas prawo do korekty swoich zeznań podatkowych?

Czytaj więcej


Sprzedaż nieruchomości - porady dot. druku PIT-39

Przy sprzedaży nieruchomości podatnik uzyskuje pewną pulę pieniędzy, stanowiącą jego przychód z całej transakcji. Podlega on zwykle opodatkowaniu, choć nie każde zbycie nieruchomości będzie obciążone podatkiem PIT. Jeśli podatnik nie będzie mógł jednak skorzystać ze zwolnienia podatkowego, wówczas musi wypełnić odpowiedni formularz podatkowy i rozliczyć się z podatku z fiskusem. Będzie to deklaracja PIT-39. Jak wypełnić formularz Pit 39 i w jakim terminie owy pit39 powinien trafić do właściwego względem miejsca zamieszkania podatnika urzędu skarbowego?

Czytaj więcej


E-Deklaracje za rok 2017, czyli PIT przez net - zobacz, jakie to proste!

E-Deklaracje za rok 2017 to wygodny sposób na rozliczenie się z fiskusem. Nie trzeba pobierać ani drukować żadnych papierowych formularzy PIT, składać na nich swój własnoręczny podpis i odwiedzać urząd skarbowy lub urząd pocztowy, aby dokonać ostatecznego złożenia zeznania rocznego. PIT przez internet dla wielu jest jednak przysłowiową „czarną magią”. Postaramy się go odczarować. Przedstawiamy skrócony poradnik, jak w prosty sposób rozliczyć się z urzędem skarbowym z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czytaj więcej


Sprawdź, dlaczego e-Deklaracje to przyjazny sposób na rozliczenie rocznego PIT

Obecnie zdecydowana większość podatników może posłużyć się przy rocznym rozliczeniu podatkowym elektronicznymi deklaracjami PITy. Programy, w których wypełnisz rozliczenie roczne PIT przez internet, są powszechnie dostępne. Wystarczy ściągnąć jeden z nich na dysk swojego komputera albo skorzystać z aplikacji, która pozwala na rozliczenie całkowicie w trybie online. E-Deklaracja jest wypełniana z pomocą asystenta - kreatora rozliczenia rocznego, który pomaga w zasadzie na każdym kroku w poprawnym wypełnianiu PIT-ów. Dlatego nie musisz obawiać się, że popełnisz jakiś prosty błąd w zeznaniu podatkowym. Sprawdź, jak wypełnić e-deklarację i które formularze podatkowe PIT są dziś udostępnione podatnikom w wersji elektronicznej.

Czytaj więcej


Aktualności podatkowe: wydatki inwestycyjne a nowa ulga

Ministerstwo Rozwoju przedstawiło z początkiem 2017 roku projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Podatki te płacone są w Polsce przez wszystkich rezydentów podatkowych, jak i osoby będące nierezydentami, na które nałożony jest obowiązek podatkowy. W projekcie ustawy znalazła się nowa ulga podatkowa, która ma przysługiwać przedsiębiorcom, za dokonane wydatki inwestycyjne. Na czym ma ona właściwie polegać?

Czytaj więcej


PIT-36, czyli e-deklaracja przedsiębiorcy

Przedsiębiorca prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą w Polsce może rozliczać się z wykorzystaniem jednej z czterech metod opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Będzie to rozliczenie według skali podatkowej, podatku liniowego, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz karta podatkowa. Jeśli wybór padnie na skalę podatkową, rozliczenia PITy co roku przedsiębiorca będzie zobowiązany wypełniać z wykorzystaniem druku PIT-36.

Czytaj więcej