RozliczamPIT

Sprawdzone i pewne sposoby rozliczenia PIT


Składasz kilka różnych druków pit w PITy 2015 program z różnymi wskazaniami OPP 1%?

Podatnik, który za 2015 rok składa kilka różnych egzemplarzy pit, używając programu do rozliczeń PIT, może w każdym z nich wpisać inną organizację pożytku publicznego, której chce przekazać 1 proc. swojego podatku. Podatnik, który składa za pomocą programu kilka różnych druków pit może 1 proc. swojego podatku przekazać dla jednej wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego. Sytuacja zmienia się, gdy podatnik będzie składał kilka zeznań, np. PIT-28, rozliczając przychody z najmu, PIT-38, rozliczając przychody ze zbycia papierów wartościowych, oraz PIT-37, wykazując w nim przychody uzyskane ze stosunku pracy. W każde rozliczenie podatkowe 2015 będzie można wpisać inną organizację, dla której ma trafić 1 proc. podatku.

 

Program PITy 2012 1% podatkuEksperci podatkowi podkreślają, że mimo iż resort finansów uważa, że 1 proc. jest niepodzielny i może zostać przekazany wyłącznie jednej organizacji, to w praktyce istnieje możliwość wsparcia kilku organizacji ze względu na konstrukcję poszczególnych formularzy podatkowych. Stanie się tak w przypadku składania kilku zeznań podatkowych z tytułu różnych źródeł przychodów. Przykładowo podatnik, wypełniając w programie pity 2015 i składając PIT-28 od przychodów uzyskanych z najmu, opodatkowanych podatkiem zryczałtowanym, będzie mógł wskazać w poz. 129 inną organizację pożytku publicznego, niż wskazał, składając równocześnie PIT-38 od przychodów uzyskanych ze zbycia papierów wartościowych w poz. 58.

Przeczytaj również: źródła przychodów pity

To rozwiązanie mogą zastosować podatnicy składający minimum dwa różne formularze wypełnione w darmowym programie do rozliczania pit 2015, na których wskażą dwie różne organizacje pożytku publicznego. Specjalne rubryki przeznaczone dla kwoty 1 proc. podatku możemy znaleźć w: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39.

Warto pamiętać, ze od ubiegłego roku w formularzu PIT jest nowa rubryka, w której podatnik może wyrazić zgodę na to, by Urząd Skarbowy przekazał jego dane (imię, nazwisko, adres i kwotę 1 proc.) wspartej przez niego organizacji pożytku publicznego. Dzięki temu wybrana przez nas fundacja czy stowarzyszenie będą mogły nam podziękować lub poinformować, na jaki cel przeznaczyły nasze pieniądze. Nowością jest też specjalna rubryka, w której podatnik może wskazać konkretny cel, na który mają pójść jego pieniądze z 1 proc. podatku. Może to być na przykład konkretna chora osoba, która jest podopieczną wybranej przez nas organizacji. Oczywiście wypełnianie tych rubryk nie jest obowiązkowe.

Tych, którzy jeszcze nie myśleli o przekazaniu 1 procenta z rozliczenie PIT za 2015 rok dla organizacji pożytu publicznego, z pewnością przekona fakt, że czynność ta nie wymaga żadnego wysiłku (związanego na przykład z pójściem na pocztę, by wpłacić pieniądze na konto organizacji).
Równowartość jednego procenta podatku przekaże bowiem wybranej instytucji w naszym imieniu Urząd Skarbowy zgodnie z tym co wpisaliśmy do naszego rozliczenia pit . My nie musimy już sobie zaprzątać tym głowy.


Tematyka

Zobacz również

Deklaracja PIT przez Internet a 1% podatku na OPP

Możliwość rozliczenia PITy przez Internet sprawia, że podatnicy nie muszą już obecnie odwiedzać Urzędu Skarbowego, aby wywiązać się ze swojego zobowiązania wobec fiskusa. Mogą nie wychodząc z domu wysłać swój roczny Pit przez Internet, korzystając z poczty elektronicznej, do Urzędu Skarbowego i uzyskać w ciągu zaledwie kilku minut UPO, czyli dokument Urzędowego Potwierdzenia Odbioru. Jest on zaświadczeniem, że deklaracja PIT została sporządzona i wysłana fiskusowi poprawnie. Nawet więc jeśli, druk PIT podatnika w jakikolwiek sposób by zaginął w systemie, ma on potwierdzenie tego, że sam, terminowo wywiązał sie z obowiązku rozliczenia rocznego z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Czy formularze edeklaracji PITy podatników wypełniane są na takich samych zasadach jak papierowe, tradycyjne rozliczenia roczne? Czy wypełniając rozliczenie PIT przez Internet będzie istniała możliwość przekazania przez podatnika 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego?

Czytaj więcej

Kto może przekazać 1 procent na OPP z PITy 2015 programem?

Wraz z rozliczeniem rocznym, pity 2015 program, daje nam szansę pomocy osobom i instytucjom, które takiej pomocy potrzebują.  Niezależnie od naszej pozycji, statusu, czy majątku, każdy z nas może stać się darczyńcą i wspomóc potrzebujących. Co ważne, nic nas to nie kosztuje. Nie zmusza nas do odwiedzania placówek, czy dokonywania przelewów na określone instytucje czy jednostki. Wystarczy tylko dobra wola i darmowy program PIT 2015, który pomoże nam wypełnić nasz formularz podatkowy. Dzięki temu programowi, nasz pit 2015 wypełnimy szybko i sprawnie. I co ważne, jeśli nie mamy pomysłu, na którą Organizację Pożytku Publicznego (OPP) przekażesz swoje środki, program służy nam pomocą, wskazując informacje na temat dostępnych organizacji i ich numerów KRS.

Czytaj więcej

Masz nadpłatę podatku? Przekaż 1 procent na OPP z programem PIT 2015

Każdy podatnik składający rozliczenie roczne 2015 może przekazać 1% procent należnego podatku na rzecz stowarzyszenia lub fundacji figurujących w wykazie Organizacji Pożytku Publicznego (ich aktualną listę zawiera m.in. program PIT 2015). Prawo do finansowego wsparcia instytucji działających pro publico bono podatnik zachowuje również w przypadku nadpłaty podatku, czyli w sytuacji, w której doszło do przekazania fiskusowi kwoty w wysokości wyższej niż kwota należna.

Czytaj więcej