RozliczamPIT

Sprawdzone i pewne sposoby rozliczenia PIT


Płacę podatek liniowy. Czy mogę złożyć PIT 2015 jako samotny rodzic?

Dla kawalerów lub panien, osób rozwiedzionych oraz wdów lub wdowców wychowujących dzieci, wypełnienie deklaracji pit 2015 może przynieść dodatkowe oszczędności. Osoba samotnie wychowująca dziecko ma bowiem prawo rozliczyć się wspólnie z dzieckiem (nawet jeśli nie ma ono żadnych dochodów) i dzięki temu obliczyć podatek od połowy zarobionych przez siebie w danym roku pieniędzy.  Jednak samotny rodzic może skorzystać z niższej stawki podatku tylko wtedy, gdy jego dochody są opodatkowane na zasadach ogólnych. Wybór liniowej formy opodatkowania – oraz innych preferencyjnych metod – wyklucza możliwość obniżenia podstawy opodatkowania.

 

Rozliczenie roczne 2015 nie dopuszcza zatem możliwości skorzystania z ulgi dla samotnych rodziców w przypadku, gdy dochody podatnika są opodatkowane w oparciu o kartę podatkową lub odprowadzany jest od nich podatek tonażowy albo jako forma opodatkowania został wybrany ryczałt (wyjątkiem są dochody uzyskiwane z najmu prywatnego) lub podatek liniowy.

Pit 2015 nie przewiduje ulgi z tytułu samotnego wychowywania dziecka dla tzw. liniowców, ponieważ płaska stawka podatkowa, wynosząca niezależnie od wysokości osiąganych dochodów 19%, jest sama w sobie preferencyjną formą opodatkowania. Rozliczenie roczne 2015 na formularzu PIT36L nie przewiduje zatem również możliwości skorzystania z ulgi rodzinnej czy rehabilitacyjnej. Jeśli jednak podatnik płacący podatek liniowy od dochodów z działalności uzyskuje równocześnie dochody z innych źródeł, na przykład pracuje na etacie i rozlicza ten dochód według skali podatkowej, wtedy może złożyć pit 37 jako samotny rodzic i zapłacić wówczas niższy podatek.

Aby zatem zachować uprawnienia do ulg, w tym możliwość wspólnego rozliczania się z dzieckiem,  najkorzystniej będzie wybrać podatek liniowy tylko dla jednego ze źródeł dochodów.


Tematyka

Zobacz również

Dlaczego "liniowców" jest mniej niż przedsiębiorców opodatkowanych wg skali - podatki roczne przedsiębiorców z Programem PITy 2015

Program Pity 2015 wprowadza podatników w świat podatków, przedstawia różnice pomiędzy sposobami rozliczeń z fiskusem, prezentuje możliwe do wykorzystania ulgi... Jest to aplikacja, którą można pobrać z sieci za darmo, a dzięki której rozliczenie roczne 2015 – może zostać sporządzone szybko i bez stresu. Pamiętajmy, że niezwykle wygodnie będzie nam wypełniać druki PITy 2015 i załączniki do nich na formularzach aktywnych (PDF), które również Program zawiera. Podatnicy wypełniający swoje rozliczenie roczne 2015, na pewno zastanawiają się, dlaczego ogromna większość z nich rozlicza się z Urzędem Skarbowym na zasadach ogólnych, czyli według stawek 18 % oraz 32 %. Tak jest faktycznie, ponieważ większość podatników wypełnia druki PITy 2015, rozliczając się właśnie na zasadach ogólnych. Warto zadać sobie pytanie, dlaczego podatników liniowych jest zdecydowanie mniej? Odpowiedź jest prosta, otóż nie wszyscy podatnicy są uprawnieni do korzystania z tej formy opodatkowania. Rozliczenie roczne 2015 na zasadzie liniowej nie może być wykonane przez osobę nie posiadającą działalności gospodarczej, a więc przy tym warunku odpada ogromna większość społeczeństwa. Liniowo nie rozliczą się także spółki, na przykład komandytowe.

Czytaj więcej