RozliczamPIT

Sprawdzone i pewne sposoby rozliczenia PIT


Pity 2015 program rozliczy dochód ze sprzedaży udziałów w spółce. Rozliczenie pity 2015 bez tajemnic.

Rozliczenie roczne za 2015r. dla niektórych oznacza trudny i długi czas spędzony nad wystawianiem swojego formularza pit.
Nie musi być jednak tak, jak zwykle, kiedy to z ołówkiem w ręku wystawialiśmy druki, które następnie trafiały do fiskusa. Obecnie istnieją inne rozwiązania, które pozwalają na uniknięcie tego typu problematycznych sytuacji. Jednym z nich jest bez wątpienia niezwykle pomocy darmowy program pit 2015, który jest aplikacją komputerową, przeznaczoną dla każdego podatnika, który chce uniknąć monotonnego i żmudnego wystawiania swoich formularzy. Program można bezpłatnie pobrać z portali i korzystać z niego bez żadnych ograniczeń. Program przyda się nie tylko tym osobom, które rozliczają swoje dochody z popularnych form zatrudnienia, na przykład umowy o pracę czy też zlecenie, ale również podatnikom, którzy osiągają zyski na rynkach kapitałowych. Dla nich także przeznaczony jest program do rozliczenia pit, dzięki któremu unikną wszystkich kłopotów związanych z wystawianiem bezbłędnych druków dla fiskusa.

 

Wiele osób martwi się jednak tym, że nie będzie potrafiła prawidłowo wypełnić swoich dokumentów, zwłaszcza w sytuacji, kiedy nadchodzący rok podatkowy będzie pierwszym, kiedy rozliczenia takich przychodów trzeba będzie dokonać. Problematyczna dla wielu osób może okazać się sytuacja, kiedy to dojdzie do sprzedaży udziału w spółkach. Czy tego typu dochody też podlegają rozliczeniu? Odpowiedź jest bardzo prosta. Wszystkie przychody należy rozliczyć z fiskusem, a te osiągane na rynku kapitałowym tym bardziej.

Sprzedaż udziałów w spółce jest operacją finansową, która może przynieść ogromne zyski sprzedającemu, dlatego też prędzej czy później urząd skarbowy upomni się o ich część. Jeśli chodzi o sam podatek, który musi być nałożony na tego typu zyski to jest on analogiczny do przychodów, które są osiągane na giełdach papierów wartościowych i stanowią na przykład dywidendę od posiadanych papierów. Podatek Belki, który jest nakładany na zyski kapitałowe wynosi 19%.

Formularz pit, który musi być złożony przez podatników, który w roku podatkowym 2015 sprzedali udziały w różnego rodzaju spółkach to druk PIT 38.

Dla osób, które po raz pierwszy będą rozliczać się za pośrednictwem tego rodzaju druków na pewno istotna będzie informacje, że możliwie jest wystawianie stosownych formularzy za pomocą programu komputerowego. Ta pomocna aplikacja pomoże uporać się ze wszystkimi wątpliwościami, które mogą rodzić się w głowach tej wybranej grupy podatkowej. Ważne jest również to, by pamiętać o kilku faktach, które są ściśle związane z tym drukiem. Przede wszystkim PIT 38, który wypełnimy po sprzedaży udziałów w spółkach służy tylko i wyłącznie do rozliczenia w systemie indywidualnym. Należy więc mieć na uwadze to, że nie będziemy w stanie rozliczyć się tym formularzem ze swoim małżonkiem, co do tej pory mogło przynieść sporo oszczędności dla obu osób. Jest to jedna z podstawowych różnić, która dotyczy pitu 37 i pitu 38. Poza tym, druk przeznaczony dla sprzedających swoje udziały jest w miarę czytelnym i prostym formularzem, ponieważ nie trzeba w nim odliczać różnego rodzaju składek, na przykład tych o charakterze społecznych czy też zdrowotnym. Nie ma również obowiązku wykazywania w nim zaliczek, które zostały pobrane na rzecz podatku dochodowego.

Warto więc już dziś pobrać program do wystawiania pitów, aby nie martwić się o to, czy będziemy w stanie prawidłowo wystawić formularz, w momencie sprzedaży swoich udziałów w spółkach.


Tematyka

Zobacz również

Uproszczone zaliczki na podatek PIT 2015 - kiedy firma wchodzi do spółki osobowej

Płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, to między innymi przedsiębiorcy, którzy mają możliwość rozliczania się z fiskusem na różnych zasadach. Podatek PIT 2015 mogą oni płacić w formie podatku liniowego, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, karty podatkowej lub w formie skali podatkowej. Podatnicy, którzy prowadzą działalność i opłacali dotąd podatek PIT 2015 na zasadzie podatku liniowego lub skali, mogą skorzystać z możliwości opłacania zaliczek uproszczonych.

Czytaj więcej

Rozwiązanie spółki i otrzymanie środków pieniężnych przez jednego ze wspólników - jakie rozliczenie Pit?

Przy dokonywaniu rozwiązania spółki jej wspólnicy mogą uzyskać pewne środki pieniężne. Wówczas może być konieczne rozliczenie Pit wspólników przy likwidacji spółki. Na jakim druku PIT powinna być wypełniona deklaracja pit wspólnika rozwiązanej spółki? Czy zeznania PITy składa się w takim przypadku w normalnym terminie rozliczenia podatkowego?

Czytaj więcej

PITy 2015 Program rozliczy osoby, które zbyły się udziałów w spółce

Rozliczenie pit 2015 powinno uwzględniać wszystkie przychody podatnika, łącznie z tymi, które uzyskał z odpłatnego zbycia udziałów w spółce. Pity 2015 program będzie pomocny dla użytkowników, którzy w danym roku podatkowym osiągnęli właśnie takie przychody. Rozliczenie udziałów w spółce musi zostać dokonane na odpowiednim drukach PITy 2015, a mianowicie na formularzu PIT-38, służącym do rozliczenia inwestycji kapitałowych. Inwestycją taką może być właśnie sprzedaż udziałów w spółce.

Czytaj więcej