RozliczamPIT

Sprawdzone i pewne sposoby rozliczenia PIT


PIT przez Internet po raz pierwszy w życiu

Wprowadzenie do obiegu rocznych deklaracji podatkowych w formie elektronicznej zrewolucjonizowało system rozliczeń z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych polskich podatników z fiskusem. Dziś zdecydowana większość obywateli uzyskujących jakiekolwiek dochody lub przychody opodatkowane podatkiem dochodowym PIT ma możliwość wypełnienia przez internet swojego zeznania rocznego i wysłania go pocztą elektroniczną do Urzędu Skarbowego. E-deklaracje podatkowe roczne stają się z roku na rok coraz bardziej powszechne i wypełniają je osoby posługujące się różnymi drukami podatkowymi. W jaki sposób podatnik powinien wypełnić i złożyć PIT przez Internet po raz pierwszy w życiu?

 

Najważniejszy wybór właściwej deklaracji rocznej

Każdy polski rezydent podatkowy, który osiągał w poprzednim roku podatkowym dochody lub przychody opodatkowane podatkiem PIT, zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z 26 lipca 1991 roku powinien złożyć na własne nazwisko rozliczenie roczne PIT posługując się przy tym odpowiednim formularzem podatkowym. Może się przy tym posłużyć tradycyjnym, papierowym drukiem PIT, e-deklaracją podatkową lub deklaracją elektroniczną wstępnie wypełnioną przez fiskusa i dostępną w systemie Ministerstwa Finansów. Internetowe rozliczenie podatkowe ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala oszczędzić czas podatnikowi niezbędny nie tylko na wypełnienie zeznania rocznego z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych, ale również na dostarczeniu PIT-u do właściwego Urzędu Skarbowego.

Bardzo istotne jest, aby podatnik wybrał odpowiedni druk na swoje rozliczenie z fiskusem. Dla osób po raz pierwszy rozliczających się samodzielnie z Urzędem Skarbowym nie jest to rzeczą prostą. Niemniej, jeśli posłużą się kreatorem rozliczeń e-deklaracji podatkowych, łatwo dokonają trafnego wyboru. Przez internet można rozliczyć się korzystając z następujących druków podatkowych:

  • PIT-37 przeznaczony jest dla podatników osiągających dochody za pośrednictwem płatnika, opodatkowane na zasadach ogólnych, według skali podatkowej,
  • PIT-36 przeznaczony jest dla podatników osiągających dochody bez pośrednictwa płatnika, opodatkowane na zasadach ogólnych, według skali podatkowej,
  • PIT-28 przeznaczony dla podatników rozliczających się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych,
  • PIT-36L przeznaczony jest dla podatników osiągających dochody opodatkowane według podatku liniowego,
  • PIT-16A przeznaczony dla podatników rozliczających się na podstawie karty podatkowej,
  • PIT-19A przeznaczony na rozliczenie osób duchownych),
  • PIT-40  przeznaczony na roczne zeznanie PIT za pracownika,
  • PIT-40A przeznaczony na rozliczenie podatkowe dokonane przez ZUS za świadczeniobiorcę,
  • PIT-38 przeznaczony na rozliczenie dochodów kapitałowych i dochodów pochodzących z giełdy,
  • PIT-39 przeznaczony na rozliczenie dochodów z tytułu zbycia nieruchomości.

Po wyborze druku podatkowego, kreator rozliczeń podatkowych rocznych pomoże w wypełnianiu konkretnych pól formularza podatkowego. Interaktywny druk obliczy należność podatkową dzięki czemu rozliczenie podatkowe roczne zostanie wypełnione bez wątpienia poprawnie.

Weryfikacja tożsamości

Najważniejszą kwestią, nad jaką zastanawiają się podatnicy, którzy chcieliby po raz pierwszy wypełnić swój PIT przez Internet, jest weryfikacja tożsamości. Obecnie nie ma obowiązku umieszczania w rocznym rozliczeniu podatkowym online swojego podpisu elektronicznego z ważnym certyfikatem kwalifikowalnym, dzięki czemu rozliczają się w ten sposób różne grupy podatników. Weryfikacja tożsamości osoby przesyłającej PIT przez internet odbywa się poprzez podanie kwoty przychodu wykazanej w poprzedniej deklaracji rocznej. Jeśli podatnik rozlicza się po raz pierwszy w życiu z podatku dochodowego od osób fizycznych, w miejscu kwoty przychodu z poprzedniej deklaracji podatkowej rocznej powinien wpisać zero, dzięki czemu jego weryfikacja tożsamości przy wysyłaniu PIT przez internet przebiegnie pomyślnie. Jeśli wcześniej podatnik rozliczał się już z fiskusem, ale z wykorzystaniem druku papierowego, wpisuje w tym samym miejscu kwotę przychodu z odpowiedniego, wskazanego przez system pola swojego ubiegłorocznego zeznania podatkowego. W przypadku, gdy podatnik nie zna tej kwoty, będzie zobowiązany do rozliczenia na papierowym druku podatkowym i złożenia na nim własnoręcznego podpisu. 


Tematyka

Zobacz również

Edeklaracje - najszybsza i najlepsza metoda na rozliczenie z fiskusem!

Jeszcze kilka lat temu wiele osób płaciło rachunki na poczcie lub w banku, tłocząc się przy tak zwanych okienkach tracąc cenny czas i nerwy. Dzisiaj ta sprawa wygląda nieco inaczej, coraz więcej z nas korzysta z bankowości elektronicznej, która jest zdecydowanie tańsza i oszczędza czas. Bardzo podobne przeobrażenia technologiczne przechodzi kwestia wypełniania i wysyłania deklaracji podatkowych. Coraz mniej podatników decyduje się na ręczne wypisywanie zeznań oraz fundowanie sobie wątpliwej przyjemności stania w kolejce w Urzędzie Skarbowym. Proces ten nie jest jednak taki prosty i oczywisty. Naturalnym jest nadal, iż zanim edeklaracja zostanie wysłana, przez głowę podatnika z pewnością przejdzie wątpliwość czy aby na pewno wiadomość elektroniczna trafi do odbiorcy, i czy jest rzeczywiście bezpieczna w systemie informatycznym. Osoby nie zdecydowane tak do końca na elektroniczną wysyłkę zeznań pit warto uspokoić, iż faktycznie nasze  e – PITy są tak samo ważne jak te papierowe oraz, iż są bezpieczne. Każdy wysyłający swojej zeznanie generuje także potwierdzenie wysyłki, dzięki czemu ma potwierdzenie, że edeklaracja dotarła do odbiorcy. Potwierdzenie o którym mowa jest tak samo ważne jak papierowa kopia z pieczęcią urzędu. Pit wysłany przez internet nie różni się w rzeczywistości od tego, który jest wypełniany ręcznie. Chodzi tu tylko o automatyzację i wygodę.

Czytaj więcej

Edeklaracja - sprawdź, jak to się robi

Obowiązkiem każdego podatnika, który w poprzednim roku podatkowym osiągał dochody lub przychody opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych jest rozliczenie ich z fiskusem z tytułu podatku dochodowego. W tym celu podatnicy będący polskimi rezydentami podatkowymi, składają we właściwych względem ich miejsca zamieszkania lub miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, Urzędzie Skarbowym, rozliczenia PIT. Od kilku lat zamiast składać papierowe zeznania podatkowe, podatnicy mogą w większości przypadków przy rozliczaniu się z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych, posłużyć się elektroniczną deklaracją. Edeklaracja oszczędza czas podatnika i pozwala na wygodne rozliczenie z fiskusem. Co więcej, edeklaracja podatkowa przydatna będzie także dla przedsiębiorców, będących aktywnymi podatnikami podatku VAT. Jak wypełnić edeklarację podatkową, aby poprawnie rozliczyć się z Urzędem Skarbowym?

Czytaj więcej

EDeklaracja dla początkujących - mini poradnik

Pomimo faktu, że eDeklaracje są składane coraz częściej w polskich Urzędach Skarbowych, wielu podatników obawia się nimi posługiwać w momencie wypełniania swoich deklaracji Pity. Wolą wysłać papierowy druk PIT listem poleconym na adres urzędu, albo zanieść rozliczenie roczne osobiście fiskusowi. Niemniej, elektroniczne deklaracje podatkowe dają oszczędność czasu. Nie trzeba nigdzie chodzić, tylko można bezpośrednio z domu lub z biura własnej firmy wypełnić rozliczenie roczne, dołączyć do niego odpowiednie załączniki, a następnie wysłać je pocztą elektroniczną do fiskusa. Przedstawiamy poradnik, który śmiało mógłby nosić tytuł „EDeklaracja dla początkujących”. Nasz zbiór wskazówek powinien pomóc każdemu podatnikowi, który nie do końca wie, jak wypełnić e-rozliczenie podatkowe i wysłać je fiskusowi w trybie online.

Czytaj więcej

E-deklaracje PIT 2015 szybki rządowy sposób na złożenie zeznania podatkowego. Przekonaj się!

2012 - w tym roku zeznania podatkowe wszystkich pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po raz pierwszy były wysłane wyłącznie w formie edeklaracji 2012, czyli w wersji elektronicznej.  ZUS jest pierwszą instytucją publiczną, która skorzystała z systemu edeklaracje na tak dużą skalę. E deklaracje PIT pozwolą w istotny sposób ograniczyć czasochłonność i pracochłonność procesu wysyłania do urzędów skarbowych ponad 50 tys. e-deklaracji PIT-11Edeklaracje umożliwiają archiwizowanie wszystkich PIT wysłanych w formie elektronicznej w bazie danych ZUS. Dzięki temu dostęp do nich będzie szybki i łatwy w każdym momencie, bez konieczności przeszukiwania papierowej teczki osobowej każdego pracownika.

Czytaj więcej