RozliczamPIT

Sprawdzone i pewne sposoby rozliczenia PIT


Najlepsze sposoby na bezbłędne rozliczenie roczne 2015, podatek dochodowy PIT 36, 37, 38, 39, 40

Na złożenie PIT-u jest wiele sposobów, przeczytaj o najpopularniejszych i najmniej zawodnych! Rozliczenia podatkowe PIT mają obowiązek złożyć wszyscy podatnicy, którzy osiągnęli jakiekolwiek przychody w roku podatkowym. Nieprzekraczalny termin, jaki ich obowiązuje, to 30 kwietnia 2016 roku. Natomiast sposobów, w jaki to zrobią, jest co najmniej kilka. Jednym z najpopularniejszych sposobów składania rozliczenie za 2015 rok jest bezpośrednie, osobiste dostarczenie PIT-u do Urzędu Skarbowego, oczywiście w godzinach jego otwarcia. Ten sposób jest o tyle korzystny dla podatnika, że urzędnik, który przyjmie pit  za 2015 rok, od razu sprawdzi, czy formularz PIT jest poprawnie wypełniony. W razie jakichkolwiek zastrzeżeń, podatnik będzie mógł natychmiast poprawić ewentualne błędy, omijając czasochłonną korespondencję pocztową z fiskusem. Do Urzędu Skarbowego warto przyjść z kopią zeznania rocznego, aby urzędnik przystawił na niej pieczątkę, która będzie stanowić dowód, że zeznanie podatkowe złożyliśmy na czas. Należy pamiętać, że kopię złożonego formularza PIT musimy archiwizować przez pięć lat. Właśnie tyle czasu ma Urząd Skarbowy na sprawdzenie rzetelności naszego zeznania podatkowego.

 

rozliczenie podatku 2012Innym, nie mniej popularnym, sposobem na dostarczenie PIT-u do Urzędu Skarbowego, jest wysłanie go za pośrednictwem Poczty Polskiej. O terminowości złożenia PIT-u za pośrednictwem poczty w przypadku listu zwykłego decyduje data wpływu do urzędu. W przypadku listu poleconego – data nadania w placówce Poczty Polskiej. Wysłanie PIT-u listem poleconym ma jeszcze jedną zaletę. Jeśli bowiem nasze zeznanie podatkowe z jakichś powodów nie dotarłoby do Urzędu Skarbowego, będziemy mieć dowód jego nadania, świadczący o tym, że dopełniliśmy obowiązku podatkowego, a wina za niedostarczenie przesyłki leży wyłącznie po stronie poczty. Z wysyłaniem PIT-u nie warto jednak czekać do ostatniej chwili, ponieważ w ostatnim dniu, kiedy można wysłać pit, w placówkach pocztowych tworzą się gigantyczne kolejki, w których trzeba stać czasem nawet kilka godzin. Niektóre urzędy pocztowe, idąc podatnikom na rękę, pracują w tym dniu do północy.

Mało znaną metodą dostarczania zeznania podatkowego do Urzędu Skarbowego są natomiast skrzynki wystawiane przed budynkiem urzędu w nocy ostatniego dnia terminu złożenia rozliczenia PIT. Skrzynki te zabierane są o północy, wraz z upływem terminu składania PIT-ów. Z możliwości tej warto skorzystać jedynie w ostateczności, kiedy Urząd Skarbowy oraz poczty są już pozamykane. Warto jednak po kilku dniach upewnić się, że zeznanie nie zaginęło, lecz wpłynęło do Urzędu Skarbowego. Mimo wszystko lepiej jednak poszukać poczty, która jest czynna dłużej niż zwykle i stamtąd wysłać zeznanie podatkowe. Koszty dojazdu są bowiem niższe, niż kary za zwłokę.

Od niedawna istnieje także możliwość składania PIT-u rocznego drogą elektroniczną.

W ubiegłym roku z tej możliwości skorzystało 89 tys. podatników. Internetowe rozliczenie za 2015 rok możemy przekazać do Urzędu Skarbowego na dwa sposoby. Pierwszy to wypełnienie formularza udostępnionego przez Ministerstwo Finansów na stronie www.e-deklaracje.gov.pl. Drugi – skorzystanie ze specjalnej aplikacji, która również jest dostępna na stronie www.e-deklaracje.gov.pl. Podstawowym wymogiem, aby rozliczyć się z fiskusem drogą elektroniczną, jest oczywiście dostęp do Internetu. Niezbędne jest również posiadanie systemu Windows i zainstalowanego programu Adobe Reader. Aplikacja udostępniona przez resort pozwala także przesłać e-PIT z komputerów pracujących w systemach Linux i Mac OS. Pomocne będą także bezpłatne programy do pitów. Jeśli ktoś na co dzień używa komputera spełniającego powyższe wymogi, to wydaje się, że szybko, łatwo i bezpłatnie może złożyć rozliczenie pit za 2015 rok.


Tematyka

Zobacz również

Rozliczenie Pit przez Internet - porady i informacje dla każdego

Deklaracje PITy podatnicy w Polsce mogą złożyć na kilka różnych sposobów do właściwych względem miejsca zamieszkania Urzędów Skarbowych. Rozliczenie Pit mogą zanieść osobiście do Urzędu, ale w takim przypadku niejednokrotnie przyjdzie im czekać w długich kolejkach do kancelarii Urzędu Skarbowego, w którym urzędnik sprawdzi poprawność formalną składanego przez nich formularza podatkowego. Rozliczenie Pit można równie dobrze wysłać listem poleconym fiskusowi lub skorzystać z systemu e-Deklaracji. Deklaracje PITy składane przez Internet to wygodna forma rozliczenia podatkowego i dopełnienia obowiązków podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych względem fiskusa.

Czytaj więcej

Mój poprzedni pit zawierał błędy - najnowszy Program PITy 2015 do bezbłędnego rozliczenia rocznego 2015

Kiedy wypełniamy nasze rozliczenie roczne, zawsze towarzyszy nam jedna myśl: oby nasz pit 2015 został wypełniony przez nas poprawnie. Bo któż z nas lubi być wzywanym przez urząd w celu składania wyjaśnień z tytułu niefortunnych omyłek? Konieczność poprawy naszego druku, jakim jest rozliczenie roczne 2015, to z pewnością kwestia, jakiej każdy z nas pragnie uniknąć. Kiedy wypełniamy druk PIT, zazwyczaj, jeśli okazało się, że czeka na nas dość spory zwrot podatku, nie możemy się wprost doczekać, kiedy nareszcie nasza należność zostanie przelana na konto. Tymczasem w sytuacji, kiedy druk Pit 2015 został sporządzony błędnie, opóźni się też ten, jakże upragniony przez nas, moment. Cóż zatem zrobić, aby ustrzec się konieczności korekty zeznania? I co począć, aby nasza korekta była wypełniona poprawnie – kiedy już do niej dojdzie? Jest na to kilka sposobów...

Czytaj więcej

PIT-36 krok po kroku w PITy 2015 program, łatwo, szybko i bezbłędnie

PIT-36 z programem do rozliczania pitówUbiegłoroczne dochody na formularzu PIT-36 w programie do rozliczania pit powinny rozliczyć wszystkie osoby, które prowadziły działalność gospodarczą. Z naszego przewodnika dowiesz się, jak w kilka nminut wypełnić zeznanie podatkowe, wykorzystując program PIT-y 2015, który jest dostępny do pobrania za darmo z naszej strony internetowej.

Czytaj więcej

Rozlicz za darmo swój PIT przez internet do eDeklaracje, programem pity 2015 :-)

Rozlicz pit roczny przez internet za darmo!

program pity przez internetZ każdym dniem coraz więcej czynności możemy wykonać za pomocą Internetu. Dotyczy to także kwestii urzędowych.. Co pewien czas media donoszą o kolejnych "e - okienkach” umożliwiających załatwienie spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Od kwietnia 2012 roku przez Internet możemy także rozliczać się z fiskusem (w zeszłym roku tylko PIT-37), i to bez posiadania tzw. podpisu elektronicznego. Aktualnie korzystając z tego elektronicznego rozliczenia pit przez Internet będziemy mogli także wysłać PIT-36, PIT-36l, PIT-37, PIT-38 i PIT-39.Pomysł rozliczenia pit za pośrednictwem Internetu na pewno nie trafił w próżnię – już pierwszego dnia z tej możliwość skorzystały 333 osoby (dane Ministerstwa Finansów).

Czytaj więcej