PITY 2015 Program PITY 2015
Pobierz darmowy program do wypełniania pitów 2015 pit-36, pit-36l, pit-37, pit-38, pit-39 - PITy 2015 FORMAT

Jak wybrać właściwy Urząd Skarbowy do rozliczenia PIT 2015, najłatwiej pobierz program pity z pełną listą U.S.

Jak wybrać właściwy Urząd Skarbowy do rozliczenia PIT ?

Do 30 kwietnia 2016 roku powinniśmy złożyć rozliczenie podatku (pit) za 2015 rok . Nie wszyscy jednak są pewni, do którego Urzędu Skarbowego należy wysłać swoje rozliczenia roczne pit. Czy do tego w mieście, w którym pracujemy, mieszkamy, czy jesteśmy zameldowani?

Według ustawy o podatku dochodowym, o tym, do którego Urzędu Skarbowego podatnik powinien skierować swoje rozliczenia roczne, decyduje adres zamieszkania podatnika.

 

lista urzędów skarbowychCo jednak w sytuacji, kiedy podatnik przeprowadził się w trakcie roku podatkowego do innego miasta? Ustawodawca przewidział i taką sytuację. Wówczas urzędem właściwym jest ten według miejsca zamieszkania podatnika w ostatnim dniu roku podatkowego. Oznacza to, że jeżeli podatnik w trakcie roku przeprowadzał się nawet kilka razy (a co za tym idzie, zmieniał mu się właściwy urząd skarbowy), zeznanie złoży w tym urzędzie, który był dla niego właściwy na ostatni dzień roku podatkowego.

W przypadku małżeństwa, obowiązują ich takie same zasady, jak w sytuacji, gdyby chcieli rozliczyć się oddzielnie, czyli zeznanie podatkowe składają w urzędzie skarbowym właściwym dla ich miejsca zamieszkania. Może jednak zaistnieć sytuacja, w której małżonkowie będą mieli różne miejsca zamieszkania, przez co właściwe dla nich urzędy także będą różne. A PIT wspólnie z małżonkiem można złożyć tylko w jednym urzędzie. W takim przypadku małżonkowie mogą wybrać, w którym z tych dwóch urzędów, chcą się rozliczyć. Natomiast do drugiego urzędu (niewybranego) można przesłać pismo informujące o złożeniu zeznania podatkowego razem z małżonkiem w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na jego adres zamieszkania.

Wybierając właściwy dla nas urząd skarbowy należy pamiętać, że adres zamieszkania nie zawsze jest taki sam, jak adres zameldowania. Podatnicy często mylą ze sobą te dwa pojęcia i rozliczają się z podatku dochodowego w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na adres zameldowania. Mimo iż te adresy często pokrywają się ze sobą (mieszkamy tam, gdzie jesteśmy zameldowani), może się jednak zdarzyć, że będą one zupełnie różne. Pamiętajmy zatem, że adresem zamieszkania jest adres, pod którym przebywamy z zamiarem stałego pobytu.

W ostatnich latach wiele miast, zwłaszcza tych dużych, w których rynek pracy jest największy, przez co w poszukiwaniu zatrudnienia przeprowadza się do nich masa młodych osób, prowadzi kampanie zachęcające do składania zeznań podatkowych właśnie u nich. Wszystko dlatego, że młodzi podatnicy, którzy tymczasowo zmienili miejsce zamieszkania, i tak nadal rozliczają się w swoich rodzinnych miejscowościach, w których są zameldowani, choć tam nie mieszkają lub przyjeżdżają tylko na weekendy.

Kiedy nie jesteśmy pewni, w którym mieście jest właściwy dla nas Urząd Skarbowy, warto pobrać z Internetu program do rozliczeń pitów. Znajduje się tam bowiem wyszukiwarka urzędów skarbowych z całej Polski z ich pełnymi danymi adresowymi.