RozliczamPIT

Sprawdzone i pewne sposoby rozliczenia PIT


Dzięki PITy 2015 Program rozliczysz się wspólnie z małżonkiem

Począwszy od tego roku małżonkowie będę mogli łatwiej złożyć rozliczenie roczne PIT za 2015 rok. To dlatego, że do złożenia wspólnego rozliczenia PIT wystarczy podpis tylko jednej osoby – męża lub żony. Najbardziej z tej możliwości skorzysta małżeństwo, które składa pity roczne 2015 przez Internet (tzw. e-deklaracje).

 

wspólne rozliczanie małżonkówDzięki zmianom przepisów od tego roku, już bez pełnomocnictwa, będzie można złożyć rozliczenie przez Internet np. poprzez Program do rozliczeń PIT. Teraz wystarczy po prostu pobrać darmowy program do rozliczania pitów 2015 i wysłać swoją deklarację drogą elektroniczną, bez konieczności udawania się z pełnomocnictwem drugiego małżonka do urzędu skarbowego. Program do rozliczenia posiada szereg funkcji ułatwiających sporządzenie zeznania. Ten darmowy program automatycznie obliczy należny podatek czy kwotę jaką możemy przekazać OPP w ramach jednego procenta.

Najnowszy program do rozliczeń PIT za 2015 rok jest do pobrania w naszym serwisie.

W poprzednich latach małżonkowie, aby wspólnie rozliczyć się przez Internet, musieli najpierw złożyć odpowiednie upoważnienie w urzędzie skarbowym. Poza spełnieniem ustawowych warunków uprawniających do wspólnego rozliczenia, małżonkowie składający rozliczanie roczne musieli spełnić warunek dodatkowy: jeden z małżonków musi drugiego upełnomocnić do złożenia wspólnego rozliczenia PIT-y. Takie pełnomocnictwo należało wypełnić na druku UPL-1 i przesłać go w formie papierowej na adres urzędu skarbowego.

Nowe przepisy, poza ułatwieniem składania wspólnego rozliczenia pit, niosą jednak również ze sobą pewne zaostrzenia. Surowe kary czekają na przykład osoby, które będą chciały oszukać urząd skarbowy lub współmałżonka. W takich sytuacjach osoby te poniosą odpowiedzialność karną taką, jak za fałszywe zeznania.


Tematyka

Zobacz również

Odpowiedzialność za długi podatkowe męża przy rozdzielności majątkowej

Ustanowienie rozdzielności majątkowej nie chroni automatycznie przed odpowiedzialnością za wszystkie długi współmałżonka. Jednocześnie żona nie odpowiada automatycznie za wszystkie zobowiązania męża. Decyduje tu czas powstania zobowiązań, a także moment ustalenia rozdzielności majątkowej.

Czytaj więcej

Umowa o ograniczeniu lub wyłączeniu wspólności majątkowej w kontekście PIT 2015

Polskie prawo podatkowe przewiduje dla podatników wiele preferencji, kiedy ci składają rozliczenie roczne 2015. Jedną z takich korzystnych możliwości jest z pewnością wspólne opodatkowanie swoich dochodów przez małżonków. Problem zaczyna się w momencie, gdy między małżonkami została zawarta umowa o ograniczeniu lub wyłączeniu wspólności majątkowej. Tego rodzaju sytuacje wymagają od podatników rozeznania w prawie podatkowym. Dobrze jest wtedy poradzić się kompetentnej osoby z biura rachunkowego, albo skorzystać z opcji doinformowania się bezpośrednio w urzędzie skarbowym. Jakkolwiek często jest tak, że przepisy podatkowe okazują się w efekcie na tyle jasne w rozumieniu i interpretacji, że wystarczy się zapoznać się z nimi osobiście. W takim przypadku optymalnym rozwiązaniem może być Program PITy 2015.

Czytaj więcej

Kiedy opłaca się wspólnie rozliczać z podatku PIT 2015 program wspólne rozliczenie 2015 ?

Wspólne rozliczenie PIT za 2015 nie zawsze się opłaca. Nasz program do rozliczeń PIT umożliwia wspólne rozliczenia podatkowe za 2015 rok. Rozliczenia podatkowe PIT w przypadku małżeństw można złożyć na dwa sposoby: rozliczyć się indywidualnie lub wspólnie z małżonkiem. Na podstawie statystyk z ubiegłych lat można zauważyć, że małżeństwa bardzo chętnie korzystają z możliwości wspólnego rozliczenia osiągniętego dochodu. Trudno się dziwić, ponieważ wspólne rozliczanie pitow zazwyczaj jest bardzo korzystne - zwłaszcza wtedy, gdy jedno z małżonków przekracza próg podatkowy, a drugie zarabia mało albo wcale.

Czytaj więcej