RozliczamPIT

Sprawdzone i pewne sposoby rozliczenia PIT


Czy w rozliczenie roczne pitu 2015 program należy wpisać prezenty od bliskich

Czy w rozliczenie roczne pit za 2015r. należy wpisać prezenty od bliskich? Boże Narodzenie, Wielkanoc, Mikołajki, Walentynki, imieniny, urodziny, ślub – w ciągu roku jest wiele okazji, kiedy otrzymujemy od bliskich prezenty. Czy wszystkie upominki powinniśmy wpisać w nasz PIT, czyli w  rozliczenie roczne podatku? Prawdopodobieństwo, że urząd skarbowy zainteresuje się podarunkami, które wręczyli nam członkowie rodziny, nie jest na szczęście duże. Bardziej interesujące dla urzędników będą te prezenty, które są wartościowe i otrzymane od osób niespokrewnionych z nami.

 

prezenty a pit 2012Obdarowani, którzy nie są spokrewnieni, od podarunku, którego wartość przekracza 4902 zł, powinni zapłacić podatek. Z rodziną jest trochę lepiej. Najbliżsi, którzy przekazują sobie prezenty, są z podatku od darowizn zwolnieni do kwoty 9637 zł. Gdy prezent przekroczy tę kwotę w ciągu pięciu lat, czyli sumując np. wartość prezentów świątecznych z ostatnich pięciu lat, aby skorzystać ze zwolnienia od podatku, trzeba będzie darowiznę zgłosić w urzędzie skarbowym w celu rozliczenia PIT.

Nie można więc zakładać, że urzędnicy skarbowi nagle zaczną kontrolować wszystkich podatników pod kątem otrzymanych prezentów, tym bardziej że darowizny wśród najbliższej rodziny są zwolnione z opodatkowania. Mimo wszystko jednak lepiej zachować ostrożność, ponieważ za unikanie zapłacenia podatku od prezentu może spotkać nas przykra niespodzianka w postaci kary sięgającej kilkudziesięciu procent wartości upominku.

Pamiętajmy, że jeśli już zostaliśmy przyłapani przez urząd skarbowy na niezapłaceniu podatku od prezentu, lepiej nie tłumaczyć się tym, iż otrzymaliśmy je od Świętego Mikołaja, w związku z czym nie jest to darowizna, bo Święty Mikołaj nie ma zdolności do czynności prawnych. Nigdy nie wiadomo, czy urzędnicy będą mieli poczucie humoru równie wielkie jak nasze.

W trosce o bezpieczeństwo podatkowe naszych znajomych i rodziny, powinniśmy rozsądnie wybierać prezenty, jakimi ich obdarujemy. W tym czasie, kiedy akurat większość z nich czeka rozliczenie roczne pit, na pewno świetnym prezentem dla nich będzie program do rozliczenia pit, który znacznie ułatwi rozliczenie z fiskusem.

Może zainteresować Cię także nasz artykuł: rozliczenie podatku od darowizny


Tematyka

Zobacz również

Rozlicz się z fiskusem z prezentów ślubnych, korzystając z programu do rozliczenia rocznego za 2015

Ślub jest doskonałą okazją do dawania prezentów. Bardzo często prezenty, którymi obdarowywana jest para młoda posiadają znaczną wartość. Niestety niewiele osób zdaje sobie sprawę, że otrzymane prezenty poza ogromną radością, mogą spowodować również powstanie obowiązku podatkowego, a tym samym konieczność zapłacenia podatku. Aby wiedzieć, kiedy należy zapłacić podatek od prezentów ślubnych i jak go poprawnie naliczyć, należy zapoznać się nie tylko z przepisami regulującymi naliczenia podatku dochodowego, ale również z przepisami obowiązującymi w przypadku podatku od darowizn i spadków. O obciążeniu podatkiem decyduje nie tylko wartość otrzymanego prezentu, ale również stopień pokrewieństwa pomiędzy osobą obdarowującą i obdarowaną. Należy pamiętać, że dla urzędu skarbowego nie ma znaczenia, z jakiej okazji otrzymaliśmy prezent, na takich samych zasadach opodatkowuje się prezenty ślubne, świąteczne, imieninowe, czy urodzinowe. Nie ma możliwości uzyskania zwolnienia z podatku, gdyż prezent został otrzymany z takiej a nie innej okazji. Niektóre z prezentów muszą być wykazywane przez pity 2015, inne natomiast, trzeba wykazać w formularzu służącym do opodatkowania darowizn i spadków.

Czytaj więcej

Rozlicz premie oraz prezenty dla pracowników z programem PIT 2015

Każdy pracownik uzyskujący wynagrodzenie ze stosunku pracy, czy też służbowego stosunku pracy, musi rozliczyć się ze swoich dochodów przed fiskusem. W tym celu wypełnia odpowiedni formularz PIT. Rozliczenie roczne 2015 dla pracowników najczęściej jest realizowane z wykorzystaniem formularza PIT-37, który wypełniany jest na podstawie informacji PIT-11 przekazanej pracownikowi przez jego pracodawcę. Warto powiedzieć, że wypełnienie zeznania podatkowego i jego złożenie do Urzędu skarbowego może być łatwe i szybkie, jeśli zastosujemy przy tym program PIT 2015.

Czytaj więcej

Rozlicz swoją darowiznę w programie PITy 2015

Bardzo często zdarza się, że przedmiotem naszego rozliczenia rocznego stają się darowizny, jakie przeznaczyliśmy na poczet bliskich, czy też różnego rodzaju organizacji. W takim przypadku, poza podstawowym formularzem podatkowym, jakim jest pit 2015 PIT 37, PIT-38, czy PIT-36 ( w zależności od rodzaju osiąganego przez nas dochodu), zobligowani jesteśmy złożyć również druk PIT-0, czyli formularz podatkowy, w którym wykazuje się wszelkiego rodzaju ulgi i darowizny. Rozliczenie roczne 2015 nie dotyczy jednak wszystkich darowizn. Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy odliczeniu podlegają darowizny przekazane na takie cele, jak:

  • darowizny na wolontariat, a także szeroko rozumiane Organizacje Pożytku Publicznego,
  • darowizny na ośrodki kultu religijnego.

Również honorowi krwiodawcy mają możliwość odpisania w ramach darowizny swojej działalności w ramach Honorowego Krwiodawstwa.

Czytaj więcej

Kto ustala wartość podarowanych rzeczy? Podatek od darowizny a PITy 2015 Program w rozliczeniu

Wartość darowizny jest zwykle ustalana pomiędzy darczyńcą a beneficjentem, ale to ten drugi wpisuje w deklarację składaną do Urzędu Skarbowego wartość danej rzeczy. Fiskus dopuszcza możliwość przekazywania sobie drogocennych ruchomości i nieruchomości, gdyż na przykład na łonie rodziny, najbliższych znajomych powinna funkcjonować taka naturalna możliwość. Jednak rozliczenie darowizny ma na celu wyeliminowanie praktyk przekazywania sobie w sposób oficjalny ruchomości i nieruchomości za darmo, a rozliczania się pod przysłowiowym stołem w celu uniknięcia podatku. Jak podaje PITy 2015 Program, darowizny przekazywane w najbliższej rodzinie są zwolnione od podatku. W zależności, co wchodzi w skład darowanej masy, czasami trzeba jednak zapłacić podatek, jeśli praktyka przekazania odbywa się wśród osób niespokrewnionych.

Czytaj więcej