RozliczamPIT

Sprawdzone i pewne sposoby rozliczenia PIT


Czy rozliczenie roczne zrobić programem do pit, czy przez pracodawcę, a może przez biuro podatkowe ?

Rozliczenie PIT za 2015r. - gdzie szukać pomocy przy wypełnianiu formularzy PIT ? Mimo, iż z roku na rok rozliczanie pitow sprawia nam coraz mniej trudności, wciąż dla wielu podatników jest to problem, z którym sami nie potrafią sobie poradzić. Według badań CBOS-u ponad dwie trzecie podatników samodzielnie przygotowuje swoje rozliczenia roczne. Jeśli dochody pochodzą z pracy etatowej lub umów cywilnoprawnych, a ulgi dotyczą jedynie internetu lub dzieci, wypełnienie PIT rzeczywiście nie powinno być zbyt skomplikowane.

 

jak rozliczyć pit 2012Co piątego z nas rozlicza pracodawca, wysyłając do urzędu skarbowego zestawienie naszych dochodów, odciągniętych od nich zaliczek na podatek oraz składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne (pisaliśmy o tym tutaj). Z tej możliwości mogą skorzystać jedynie osoby zatrudnione w jednym miejscu. Niewiele brakowało, a od tego roku pracodawcy musieliby sporządzać i składać PIT do urzędu skarbowego za każdego swojego pracownika, którego jedynym miejscem pracy jest dany zakład. W rozliczeniu uwzględniliby oni także ulgi podatkowe, z których korzystają pracownicy, a także ich wniosek o przekazanie jednego procenta podatku na organizację pożytku publicznego. Pracownik, który chciałby rozliczyć się sam, musiałby do 15 stycznia zawiadomić o tym pracodawcę. Od tych planów rząd jednak odstąpił w ostatniej chwili i podatnicy musza obejść się smakiem.

Jedynie garstka podatników decyduje się skorzystać z oferty biur podatkowych, które za wypełnienie zeznania podatkowego przez eksperta, każą sobie słono płacić. Obecne stawki oscylują w granicach od 20 do 70 zł, ale są i tak niższe niż w poprzednich latach. Powodem obniżek jest coraz mniejsza liczba ulg podatkowych i, co się z tym wiąże, mniej obliczeń, które trzeba wykonać. Jeszcze kilka lat temu cena za te usługę sięgała nawet 100 zł - głównie dlatego, że można było wówczas skorzystać z ulgi remontowo-budowlanej, której wyliczenie zajmowało sporo czasu nawet wykwalifikowanym specjalistom.

Zdarza się, że pomocy w rozliczeniu PIT szukamy wśród rodziny lub znajomych. W tym przypadku mogą pojawić się wątpliwości, czy takie osoby mogą wypełnić deklaracje, skoro nie posiadają uprawnień do wykonywania doradztwa podatkowego. Ustawa o doradztwie podatkowym stanowi, ze tylko doradcy podatkowi mogą sporządzać, w imieniu i na rzecz podatników zeznania i deklaracje podatkowe oraz udzielać pomocy w tym zakresie. Na szczęście jednak, jak tłumaczą eksperci, w takich sytuacjach dopuszczalne jest, że córka wypełni deklarację matce lub kolega pomoże koledze z pracy.

W ostatnich latach coraz częściej do rozliczenia PIT wykorzystujemy komputerowy program do rozliczeń PIT, który niemal sam dokonuje rocznego rozliczenia podatkowego (po wpisaniu odpowiednich danych) lub co najmniej prowadzi nas krok po kroku przez gąszcz zawiłości formularza PIT. Najważniejsze zalety, jakie posiada tego typu program do rozliczenia pitów z 2015 roku, to: automatyczne obliczanie kwot w formularzach, przenoszenie danych z załączników do zeznań i odwrotnie, komunikowanie o brakujących lub błędnych danych, a także możliwość przekazania jednego procenta na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Program do rozliczenia formularza PIT za 2015 rok dostępny jest do ściągnięcia z naszej strony.


Tematyka

Zobacz również

Którzy podatnicy nie mają uprawnień do rozliczenia się z fiskusem za pomocą edeklaracji?

Generalnie, z możliwości rozliczenia podatkowego za pośrednictwem Internetu i odpowiedniego programu komputerowego mogą skorzystać wszyscy podatnicy, którzy rozliczają się na standardowych formularzach PIT. Rozliczenie PIT w ten sposób złożą w formie e-deklaracji wszyscy pracownicy i pracodawcy. Warunkiem formalnym tego, aby edeklaracja była ważna i równoznaczna ze złożeniem deklaracji podatkowej jest posiadanie wiedzy o kwocie przychodu wskazanej w poprzednim rozliczeniu podatkowym. Jeśli z różnych przyczyn podatnik nie jest w stanie poznać tej kwoty, nie zostanie zweryfikowany przez system e-deklaracji i nie będzie mógł tym samym złożyć rozliczenie PIT w trybie online. Pozostanie mu tylko złożenie rozliczenia podatkowego za poprzedni rok tradycyjnie – osobiście we właściwym Urzędzie Skarbowym, albo wysyłając odpowiedni formularz deklaracji podatkowej pocztą, listem poleconym. Nie wszystkie formularze podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych można składać bez ważnego podpisu kwalifikowanego, a więc w wielu przypadkach będzie on uprawnieniem koniecznym dla rozliczania się z fiskusem przez Internet.

Czytaj więcej

Limit kosztów i odliczeń - Program PITy 2015 pomocny w rozliczeniu

Na podstawie ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm. - wyliczany jest limit odliczenia i limit kosztów, jakie można ująć w pity 2014. Program Pity 2015 pomoże w prawidłowym rozliczeniu twojej deklaracji podatkowej za bieżący rok podatkowy. Program ten jest dostępny bezpłatnie w Internecie dla każdego podatnika. Uwzględnia on aktualne limity odliczeń, dzięki czemu podatnik nie przekroczy nieumyślnie ich we własnym formularzu PIT.

Czytaj więcej

PITY 2015 program - jakie druki PIT wypełnimy za pomocą programu?

To nie ominie nikogo. Bez względu na wykonywany zawód i formę zatrudnienia – a rozliczenie roczne 2015 dotyczy nawet bezrobotnych i osób wykonujących pracę w oparciu o umowę o dzieło – pity 2015 to temat, z jakim po prostu trzeba się zapoznać. Na szczęście cyfryzacja naszego kraju z jednej strony i rosnące umiejętności informatyczne Polaków z drugiej pozwalają zmierzyć się z zagadnieniami podatkowymi nawet osobom nie mającym na co dzień do czynienia z księgowością. Wystarczy zaopatrzyć się w program pit 2015 dostępny za darmo w wielu miejscach w Internecie. Taki program wykona za nas stosowne rozliczenie. Pit 2015 przestanie spędzać nam sen z powiek. Warto jednak sprawdzić, czy program do wypełniania pit posiada certyfikat jakiejś organizacji mogącej w sposób rzetelny poświadczyć jego jakość. Do tych organizacji należy na przykład Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Chcąc zminimalizować ryzyko użycia wadliwego programu, możemy również skorzystać z formularzy zamieszczonych na stronie Ministerstwa Finansów.

Czytaj więcej