RozliczamPIT

Sprawdzone i pewne sposoby rozliczenia PIT


Czy istnieje możliwość ominięcia podatku od darowizny w rozliczeniu pit 2015?

Oczywiście nie każda darowizna może być objęta zwolnieniem z podatku, dlatego zanim popełnimy niedopatrzenie, lepiej przeczytajmy artykuł, by upewnić się, kiedy może przysługiwać nam takie zwolnienie, zaś kiedy powinniśmy koniecznie rozliczyć się z fiskusem z podatku od darowizny. Najbliższa rodzina obdarowanego może skorzystać ze zwolnienia podatkowego w przypadku otrzymania darowizny. Do najbliższej rodziny w przypadku ulgi podatkowej w podatku od spadku i darowizny wlicza się: małżonka, zstępnych, tj. dzieci, wnuki, prawnuki; wstępnych, tj. rodziców, dziadków, pradziadków, pasierba, rodzeństwo oraz ojczyma i macochę.

 

Warunki zwolnienia

Ze zwolnienia podatkowego może skorzystać również rodzina adopcyjna darczyńcy. Zeznania Pity 2015 najbliższej rodziny darczyńcy nie będą musiały wskazywać darowizny i podatku od niej, o ile obdarowani w ciągu miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego, złożą stosowne oświadczenia do Urzędu Skarbowego. Program PITy 2015 wskazuje, że zawiadomienie o otrzymaniu darowizny składa się na druku SD-Z2. Jeśli zawiadomienie nie zostanie złożone, albo zostanie przekroczony termin na jego złożenie, wówczas obdarowani będą musieli opłacić podatek na zasadach obowiązujących pierwszą grupę podatkową. W takim przypadku rozliczenie PIT 2015 będzie musiało uwzględnić wysokość darowizny i podatku od niej.

Zawiadomienia o darowiźnie nie będzie trzeba składać, gdy wartość rzeczy przekazanej w ten sposób nie przekracza w I grupie podatkowej kwoty 9637 zł. 


Tematyka

Zobacz również

Rozlicz się z fiskusem z prezentów ślubnych, korzystając z programu do rozliczenia rocznego za 2015

Ślub jest doskonałą okazją do dawania prezentów. Bardzo często prezenty, którymi obdarowywana jest para młoda posiadają znaczną wartość. Niestety niewiele osób zdaje sobie sprawę, że otrzymane prezenty poza ogromną radością, mogą spowodować również powstanie obowiązku podatkowego, a tym samym konieczność zapłacenia podatku. Aby wiedzieć, kiedy należy zapłacić podatek od prezentów ślubnych i jak go poprawnie naliczyć, należy zapoznać się nie tylko z przepisami regulującymi naliczenia podatku dochodowego, ale również z przepisami obowiązującymi w przypadku podatku od darowizn i spadków. O obciążeniu podatkiem decyduje nie tylko wartość otrzymanego prezentu, ale również stopień pokrewieństwa pomiędzy osobą obdarowującą i obdarowaną. Należy pamiętać, że dla urzędu skarbowego nie ma znaczenia, z jakiej okazji otrzymaliśmy prezent, na takich samych zasadach opodatkowuje się prezenty ślubne, świąteczne, imieninowe, czy urodzinowe. Nie ma możliwości uzyskania zwolnienia z podatku, gdyż prezent został otrzymany z takiej a nie innej okazji. Niektóre z prezentów muszą być wykazywane przez pity 2015, inne natomiast, trzeba wykazać w formularzu służącym do opodatkowania darowizn i spadków.

Czytaj więcej

Rozlicz swoją darowiznę w programie PITy 2015

Bardzo często zdarza się, że przedmiotem naszego rozliczenia rocznego stają się darowizny, jakie przeznaczyliśmy na poczet bliskich, czy też różnego rodzaju organizacji. W takim przypadku, poza podstawowym formularzem podatkowym, jakim jest pit 2015 PIT 37, PIT-38, czy PIT-36 ( w zależności od rodzaju osiąganego przez nas dochodu), zobligowani jesteśmy złożyć również druk PIT-0, czyli formularz podatkowy, w którym wykazuje się wszelkiego rodzaju ulgi i darowizny. Rozliczenie roczne 2015 nie dotyczy jednak wszystkich darowizn. Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy odliczeniu podlegają darowizny przekazane na takie cele, jak:

  • darowizny na wolontariat, a także szeroko rozumiane Organizacje Pożytku Publicznego,
  • darowizny na ośrodki kultu religijnego.

Również honorowi krwiodawcy mają możliwość odpisania w ramach darowizny swojej działalności w ramach Honorowego Krwiodawstwa.

Czytaj więcej

Kto ustala wartość podarowanych rzeczy? Podatek od darowizny a PITy 2015 Program w rozliczeniu

Wartość darowizny jest zwykle ustalana pomiędzy darczyńcą a beneficjentem, ale to ten drugi wpisuje w deklarację składaną do Urzędu Skarbowego wartość danej rzeczy. Fiskus dopuszcza możliwość przekazywania sobie drogocennych ruchomości i nieruchomości, gdyż na przykład na łonie rodziny, najbliższych znajomych powinna funkcjonować taka naturalna możliwość. Jednak rozliczenie darowizny ma na celu wyeliminowanie praktyk przekazywania sobie w sposób oficjalny ruchomości i nieruchomości za darmo, a rozliczania się pod przysłowiowym stołem w celu uniknięcia podatku. Jak podaje PITy 2015 Program, darowizny przekazywane w najbliższej rodzinie są zwolnione od podatku. W zależności, co wchodzi w skład darowanej masy, czasami trzeba jednak zapłacić podatek, jeśli praktyka przekazania odbywa się wśród osób niespokrewnionych.

Czytaj więcej