RozliczamPIT

Sprawdzone i pewne sposoby rozliczenia PIT


Co możemy odliczyć programem PIT 2015 płacąc ryczałt?

Podatnik, który prowadzi działalność gospodarczą ma do wybrania kilka form opodatkowania: zasady ogólne, podatek liniowy, karta podatkowa i ryczałt ewidencjonowany. Z tej ostatniej formy mogą skorzystać osoby prowadzące działalność samodzielnie jak i w postaci spółki cywilnej. Podstawę opodatkowania jest tutaj przychód pomniejszony o składki na ubezpieczenie społeczne. Wysokość ryczałtu określa wykonywana działalność i może wynosić 3%, 5,5%, 8,5%, 17% i 20% wszystkie wyszczególnione formy działalności określa ustawa. W przypadku ryczałtu rozliczenie roczne 2015 przebiega nieco inaczej. Podatnik ma mniej czasu na złożenie pit 2015, bo tylko do 31 stycznia 2016 roku. Biorąc pod uwagę fakt, że podatnicy mają problem z rozliczeniem w ciągu 4 miesięcy osoba na ryczałcie ma tego czasu trzy razy mniej. Stąd, aby cały proces przebiegał szybko i sprawnie warto sięgnąć po program PITy 2015. Dlaczego? Ponieważ podatnik może uniknąć wielu błędów, które trafiają się przy tradycyjnych rozliczeniach.

 

Pierwsza najważniejsza kwestia to, że program PITy 2015 umożliwia rozliczenie na wszystkich dostępnych formularzach podatkowych, w tym na druku PIT-28, który jest właściwym formularzem podatkowym dla ryczałtu ewidencjonowanego. Przeznaczony jest dla osób rozliczających przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej jak i z tytułu najmu, dzierżawy oraz innych umów, które mają zbliżony charakter, ale co najważniejsze rozliczane są poza działalnością gospodarczą.

Sporym problemem w rozliczeniu pit 2015 mogą być przychody, które opodatkowane różnymi stawkami. Druga kwestia to problem związany z ewidencją przychodów, które prowadzone są w taki sposób, że ciężko określić przychody z każdego rodzaju tej działalności. Program PITy 2015 zdecydowanie może pomóc w tym zadaniu.

Przede wszystkim jest to darmowy program, który umożliwia automatyczne wypełnienie pit 2015 bez straty czasu na obliczenia i z pewnością, że wszystkie kalkulacje będą przeprowadzone prawidłowo. Poza tym, umożliwia wysyłanie aplikacji online co jest dodatkową oszczędnością czasu dla podatnika. Rozliczenie roczne 2015 z tym programem może trwać nawet 15 minut! Co więcej jeśli podatnik ma wątpliwości co do aspektów technicznych programu jak kwestii prawnych związanych z jego sytuacja podatkową, może sięgnąć do wbudowanej w program zakładki pomocy, gdzie znajdzie wszystkie odpowiedzi na nurtujące pytania.

Przed przystąpieniem do wypełniania pit 2015 trzeba pamiętać, że osoby na ryczałcie musza rozliczać się samodzielnie. Rozliczenie z małżonkiem nie jest niestety możliwe. Ale podatnikowi nie przepadają żadne ulgi. Z pomocą programu PITy 2015 może skorzystać z takich ulg jak: odliczenia na ubezpieczenie społeczne, ulga internetowa, ulga dla honorowych dawców krwi, ulga rehabilitacyjna, wszelkie odliczenia darowizn na rzecz organizacji pożytku publicznego i na cele kultu religijnego. Pod warunkiem, że nie zostały one wcześniej odliczone od dochodu lub w ramach kosztów uzyskania przychodu rozliczone w pit 36 lub pit 37. Jedyną ulga, której nie można odliczyć płacąc ryczałt jest ulga na dzieci.

Wypełniają rozliczenie roczne 2015 z programem, który ma rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego można też uniknąć nieterminowego złożenia zeznania. Bo jak wiadomo, każde spóźnienie się ze złożeniem pit 2015 może skutkować karami finansowymi. A dzięki temu, że program PITy 2015 wykonuje wszystko automatycznie, bezbłędnie i w czasie krótszym niż 15 minut pit zostanie dostarczony do urzędu skarbowego w terminie. I to bez wychodzenia z domu, gdyż można wysłać go online.


Tematyka

Zobacz również

Do kiedy trzeba podjąć decyzję o rozliczaniu ryczałtem? Zeznanie roczne z Programem Pity 2015

Dla osób prowadzących działalność gospodarczą do wyboru są cztery rodzaje opodatkowania ich przychodów, mianowicie skala podatkowa, podatek liniowy, karta podatkowa i ryczałt ewidencjonowany. Wybór ryczałtu jako formy rozliczenia z fiskusem musi być poprzedzony zgłoszeniem naczelnikowi Urzędu Skarbowego takiej formy opodatkowania. PIT 2015 w przypadku, gdy zastosowane jest opodatkowanie ryczałtem, wypełniany jest na druku PIT-28. Rozliczenie roczne 2015 jest wówczas dokonywane według jednej, ustalonej dla podatnika, stawki podatkowej. Program Pity 2015 pomoże w rozliczeniu ryczałtowców.

Czytaj więcej

Ryczałtowe wielkości uzyskania przychodów a Program PITy 2015

Ustawa z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, wskazuje zasady zastosowania ryczałtu ewidencjonowanego, jako jednej z metod opodatkowania przychodów podatników. Program pity 2015 pomoże wypełnić pity 2015 na druku PIT-28 przeznaczonym dla ryczałtowców.

Czytaj więcej

Samodzielnie i bezbłędnie wypełnij deklarację w programie PITy 2015

Zbliża się koniec roku i niedługo dla każdego podatnika zacznie się gorący czas wypełniania deklaracji, wątpliwości związanych z interpretacją przepisów czy kolejek w urzędach. Część z nas uda się do księgowych czy biur rachunkowych w poszukiwaniu pomocy w tym trudnym dla nas zajęciu. Niektórzy być może będą stresować się, że niepoprawnie wypełnili rozliczenie pit 2015. Czy ten druk jest jeszcze aktualny? Czy zmieniły się przepisy dotyczące ulg i odliczeń? Czy mogę skorzystać z tej ulgi? Jeśli tak to w jakiej wysokości? Jak przekazać 1% mojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego? Chyba każdy, komu przyjdzie wypełniać pity 2015 zada sobie choć jedno z powyższych pytań. Okazuje się jednak, że wcale nie musimy martwić się tymi zagadnieniami. Istnieje bowiem pity 2015 program, który powoduje, że te czynności i zagadnienia stają się naprawdę proste.

Czytaj więcej

Rozliczenie roczne 2015 firm opłacających zryczałtowany podatek dochodowy

Osoby prowadzące jednoosobowe firmy albo spółki i opłacające zryczałtowany podatek dochodowy na zrobienie rozliczenia PITza 2015 rok w programie do rozliczeń i złożenie rozliczenia PIT-28 za 2015 r. mają czas do 1 lutego 2016 r. Ustawowy termin na złożenie zeznania to 31 stycznia, jednak w tym roku wypada on w dzień wolny od pracy. W przypadku ryczałtowców podstawę opodatkowania stanowi przychód, którego nie pomniejsza się o koszty uzyskania przychodu. Wysokość ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależy od rodzaju wykonywanej działalności i wynosi: 20%, 17%, 8,5%, 5,5% lub 3%. Rodzaje działalności i stawki ryczałtu określa ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czytaj więcej